Голдман Сакс: Единствената стока, “изглеждаща толкова несигурна като нефта”, е добитъкът

0
96
Добитък, крава
Снимка: Pixabay

Ръководителят на изследователската дейност в “Голдман Сакс” вярва, че двете големи стокови исторически кризи, предстоящи в 2021 г. и след това, ще засягат нефта и добитъка, пише “CNBC News”.

Прогнозата идва в момент, когато пандемията от коронавирус вече е подтикнала много страни по целия свят ефективно да се спрат.

Това от своя страна създаде безпрецедентен шок в търсенето на енергийните пазари, като цените на петрола в САЩ миналия месец паднаха до отрицателни нива за първи път в историята.

И двата основни показателя за петрол през последните седмици отбелязаха скромни печалби. Въпреки това, суровите фючърси на Brent и междинните фючърси на САЩ в Западен Тексас все още намаляват с над 50% в началото на 2020 г.

“Инвеститорите не искат да чуят нищо за петрола. Те са сломени, свършили са с това пространство (и) ще отнеме много, за да се върнат обратно”, заяви Джеф Кюри, ръководител на изследователска дейност в “Голдман Сакс” по време на видео разговор с репортери миналата седмица.

Епидемията от коронавируса също предизвика безредици в хранително-вкусовата промишленост, като сега фермерите са изправени пред явен пазарен дисбаланс.

В резултат на това Кури каза, че вярва, че единственият друг пазар на стоки, “който изглежда толкова несигурен като петрола”, е добитъкът.

“И двата отрасъла споделят нещо общо: Ако се повредят доставките ще отнеме известно време, за да върнете бизнеса на добри позиции онлайн”, каза той.

“Имахме проблем с добитъка с влизането във всичко това… Сега имаме много сериозен проблем”, добави Кюри.

Хранителна несигурност

През последните седмици и месеци в 187 страни и територии бяха предприети мерки за ограничаване на свободата, в опит да се забави разпространението на коронавируса.

Ограниченията, които варират, но в голяма степен включват закриването на училища, забраните за публични събирания и социалното дистанциране, принудиха много ресторанти да затворят вратите си.

Този срив в търсенето от страна на хотелиерската индустрия принуди някои американски фермери да оставят отглежданите от тях пресни плодове и зеленчуци да изгният, докато млекопроизводителите трябваше да изливат излишното мляко.

Междувременно, ситуацията със случаите на COVID-19 в месопреработвателните предприятия доведе до някои затваряния и забавяне на производството. В резултат на това нарастват опасенията дали индустрията може да отговори на търсенето на свинско, говеждо и пилешко месо.

В същото време хранителните банки отчитат масивен недостиг. Изхранването на Америка, най-голямата мрежа от хранителни банки в САЩ, предупреди, че броят на “несигурните деца в нужда за храна” в най-голямата световна икономика може да достигне 18 милиона в резултат на пандемията от COVID-19.

Това е по-високо от рекордните 17,2 милиона, регистрирани от американското министерство на земеделието (USDA) в разгара на рецесията през 2009 г.

Какво общо имат нефтът и месото?

Анализатори от Bank of America Securities посочват в изследователска бележка, публикувана в края на миналия месец, че животновъдите в американската месна промишленост вероятно “ще понесат огромни финансови тежести” в резултат на коронавирусната криза.

“Очакваше се преработвателите на свинско месо да носят основната тежест за затварянето на земеделските плантации”, казаха анализаторите, докато се смяташе, че преработката на говеждо месо е в по-добро положение.

Наскоро анализаторите от Bank of America Securities спряха да предупреждават за перспективата за случаи на излишно месо в хранителните магазини.

Но те подчертават, че тези опасения могат да станат по-големи, ако плантациите не са в състояние да отворят врати отново.

Президентът Доналд Тръмп заяви през Twitter в събота, че през следващите дни правителството на САЩ ще започне да купува селскостопански продукти от американските фермери на стойност 3 милиарда долара с цел подпомагане на производството.

Той се позова на програмата USDA “Farmers to Families Food Box”, която се привежда в съответствие с плана за облекчение от 19 милиарда долара, обявен миналия месец.

Кюри от “Голдман Сакс” каза, че стадата са били “значително намалени”, като случващото се е отразило както върху говеда, така и по свинете през последните седмици.

“И какво общо имат нефтът и месото? Те са голям принос за инфлацията на развиващите се пазари”, продължи той. “Това ще бъдат двете големи стокови истории, които смятам, че ще бъдат важни, докато разглеждаме случващото се в икономиката през 2021 г. и след това.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments