Глобален доклад подчертава връзката между корупцията и насилието

0
36
Корупция
Корупция. Снимка: Wikimedia Commons

По-голямата част от света продължава да не успява да се бори с корупцията, като 95% от страните са постигнали малък или никакъв напредък от 2017 година насам, установи внимателно направено проучване на организация за борба с подкупите, което беше публикувано днес, предава „Асошиейтед прес“.

Индексът за възприятие на корупцията на „Прозрачност без граници“ /“Transparency International“/ за 2022 г., който измерва възприемането на корупцията в публичния сектор според експерти и бизнесмени, също установи, че правителствата, възпрепятствани от корупция, нямат капацитет да защитят хората, докато общественото недоволство е по-вероятно да се превърне в насилие. Делия Ферейра Рубио, председател на „Transparency International“, обяснява:

„Корупцията направи нашия свят по-опасно място. Тъй като правителствата колективно не успяха да постигнат напредък срещу това явление, те подхранват настоящото нарастване на насилието и конфликтите – и застрашават хората навсякъде.“

„Единственият изход е държавите да свършат упоритата работа, като изкоренят корупцията на всички нива, за да гарантират, че правителствата работят за всички хора, а не само за няколко елита“, добави тя.

Докладът класира страните по скала от „силно корумпирани“ 0 до „много чисти“ 100. Дания се смята за най-малко корумпираната тази година с 90 точки, а Финландия и Нова Зеландия следват плътно с 87 пункта. Силни демократични институции и зачитането на човешките права също прави тези страни едни от най-мирните в света, се казва в доклада.

Докладът обаче също така показва, че докато Западна Европа остава регионът с най-висок коефициент, някои от нейните страни показват тревожни признаци на упадък.

Обединеното кралство спадна с пет пункта, сривайки се до 73 – най-ниският резултат на страната досега. В доклада се казва, че редица скандали с публични средства до лобиране, както и разкрития за неправомерно поведение на министри, са подчертали ужасни неадекватности в системите за политическа почтеност на страната. Общественото доверие в политиката също е тревожно ниско, се казва в доклада.

Страни като Швейцария, с индекс 82, и Холандия, която отбеляза 80 точки, показват признаци на спад в корупцията на фона на опасения относно слабите регулации за почтеност и лобиране – въпреки че резултатите им остават високи в сравнение с останалия свят.

В Източна Европа се смята, че корупцията продължава да се разраства, тъй като много страни са достигнали исторически минимуми. По-специално Русия беше подчертана като ярък пример за въздействието на корупцията върху мира и стабилността. Инвазията на страната в Украйна преди почти година беше рязко напомняне за заплахата, която корупцията и липсата на отчетност на правителството представляват за глобалния мир и сигурност, се уточнява в доклада. Добавя се, че клептократите в Русия, която е с 28 точки в скалата, са натрупали големи богатства, като са обещали лоялност към президента Владимир Путин в замяна на изгодни държавни договори и защита на техните икономически интереси. Докладът заключва:

„Липсата, на каквито и да било проверки на властта на Путин му позволи да преследва геополитическите си амбиции безнаказано. Тази атака дестабилизира европейския континент, застрашавайки демокрацията и убивайки десетки хиляди.“

Преди инвазията Украйна, която сега е с 33 точки, имаше нисък резултат, но страната вече предприе важни реформи и стабилно се подобряваше. Дори след избухването на войната страната продължи да дава приоритет на антикорупционните реформи. Войните обаче нарушават нормалните процеси и изострят рисковете, се посочва в доклада, позволявайки на корумпираните участници да прибират средства, предназначени за възстановяване. По-рано този месец разследвания разкриха предполагаеми военни печалби от няколко висши служители.

Според данните България е на 72-ро място в глобалната класация „Индекс за възприятие на корупцията“. Страната ни е на предпоследно място в Европейския съюз, като тази година Унгария заема последното място. Държавата ни е включена за 25 път в изследването. Индексът за България през 2022 г. е 43 пункта.

Калин Славов от „Прозрачност без граници“ посочи пред „БТА“, че индексът е скала от 0 до 100. Той коментира, че в последните 10 години България се движи в един коридор между 41 – 44 като стойности на индекса. По думите му страната ни сякаш се е пуснала по течението и е в състояние на траен застой по отношение на корупцията

Индексът оценява 180 държави и територии. Сомалия е на дъното с 12 точки; Южен Судан се изравни със Сирия за предпоследно място с 13.

Само осем държави са се подобрили миналата година, сред които Ирландия със 77 точки, Южна Корея с 63, Армения с 46 и Ангола с 33.

Докладът също така посочва как след десетилетия на конфликт Южен Судан е в голяма хуманитарна криза, като повече от половината от населението е изправено пред остра продоволствена несигурност – а корупцията от своя страна изостря ситуацията.

В Йемен, с 16 точки, където оплакванията за корупция помогнаха за разпалването на гражданска война преди осем години, в доклада се казва, че държавата се е разпаднала, оставяйки две трети от населението без достатъчно храна в това, което се превърна в една от най-лошите хуманитарни кризи в света.

Съставен от 1995 г., индексът се изчислява с помощта на 13 различни източника на данни, които предоставят възприятия за корупцията в публичния сектор от бизнесмени и експерти от страната. Източниците включват Световната банка, Световния икономически форум и частни рискови и консултантски компании.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments