Германия се приближава към нормирането на газа

0
22
Природен газ
Природен газ. Снимка: Pixabay

Германия направи крачка, с която се доближи до нормирането на газа след спад в доставките от Русия, съобщава „BBC“. Страната задейства етапа на „аларма“ на авариен план за справяне с недостига на газ, съобщи германското министерство на икономиката. Това е най-новата част от противопоставянето между Европейския съюз и Русия заради нейното нахлуване в Украйна.

Германският министър на икономиката Роберт Хабек заяви, че Русия използва газ „като оръжие“ в отговор на санкциите на ЕС.

„Не трябва да се самозалъгваме. Намаляването на доставките на газ е икономическа атака срещу нас от руския президент Владимир Путин“, подчерта Хабек, добавяйки, че германците ще трябва да намалят потреблението. Той беше категоричен:

„Очевидно стратегията на Путин е да създаде несигурност, да повиши цените и да ни раздели като общество. Срещу това се борим.“

Хабек изрази желание никога да не се налага да се ограничава потреблението на газ за германската индустрия, но добави: „Разбира се, не мога да го изключа“.

План за спешни случаи

Германия вече премина към втория етап от своя план за извънредни ситуации от три части, който се задейства, когато има прекъсване или много голямо търсене на газ.

Германското правителство ще предостави 15 милиарда евро (13 милиарда британски лири) заеми в опит да запълни съоръжения за съхранение на газ. Освен това ще започне да предлага на търг газ за индустрията, за да насърчи големите предприятия да потребяват по-малко.

Преминаването към втори етап от плана оказва по-голям натиск върху доставчиците и мрежовите оператори да балансират смущенията, като предприемат мерки като намиране на алтернативни източници за газ. Въпреки това, страната не позволи на комуналните услуги да прехвърлят нарастващите разходи върху клиентите, въпреки че теоретично това е възможно при втория етап.

Газовите фирми вече трябваше да осигурят доставки в рамките на първия етап от плана за извънредни ситуации, докато операторите на газови мрежи докладваха на Министерството на икономиката поне веднъж на ден, а операторите на електрическата мрежа трябваше да осигурят стабилност на мрежата.

Държавната намеса ще се случи на третия етап, когато има значително прекъсване на доставките, с което пазарът не може да се справи, което означава, че доставките са нормирани.

На третия етап доставките към промишлеността първо ще бъдат ограничени, докато домакинствата и критичните институции като болниците ще продължат да получават наличен газ.

12 държави от Европейския съюз вече са засегнати от съкращения на доставките на газ от Русия, обяви в четвъртък върховният представител на ЕС по въпросите на климата Франс Тимерманс.

Русия намали потоците през своя тръбопровод „Северен поток 1“ до 40% от капацитета миналата седмица, позовавайки се на проблеми с оборудването, засягащи страни, включително Германия. Страната вече беше прекъснала доставките на газ за Полша, България, Холандия, Дания и Финландия заради отказа им да се съобразят с нова схема за плащане.

Нейтън Пайпър, ръководител на изследванията на петрол и газ в Investec, изтъкна, че продължаващите ограничения за доставките на газ от Русия за Европа са „тревожно развитие“. Той направи следния коментар:

„На практика всички залагания са за това какво може да се случи след това. Всяка претенция, че Русия е надежден доставчик на газ, вече е изчезнала.“

През летните месеци прекъсваните доставки на газ са „по-малко неотложни проблеми“, но той каза, че ситуацията може да се влоши с наближаването на зимата и хората се нуждаят от повече отопление.

Дали Германия трябва да започне да нормира газа „предстои да видим“, но ако цените скочат през зимата, германската индустрия вероятно ще започне да се нормализира сама, тъй като използването на газ става неикономично, каза той.

Въздействие в Обединеното кралство

Войната в Украйна засегна икономиката на Обединеното кралство по различни начини, като например увеличаването на сметките за енергия.

Инфлацията – колко бързо се покачват цените по принцип – продължи с най-бързия си темп за 40 години в Обединеното кралство през май, като разходите за гориво и енергия са най-големите двигатели.

Докато Обединеното кралство получава по-малко от 5% от своя газ от Русия, цените на газа в Обединеното кралство са повлияни от колебанията на световните пазари.

„По-високите цени в Европа ще означават покачване на цените на газа в Обединеното кралство, тъй като потребителите на газ се конкурират за същите ограничени източници на алтернативни доставки“, коментира Пайпър.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments