Германия е в процес на деиндустриализация

0
79
Промишленост
Снимка: Архив; Pixabay

Най-големите германски компании се отказват да развиват дейност в родината си. Химическият гигант BASF е стожер на германския бизнес в продължение на над 150 години, насърчавайки индустриалния възход на страната с непрекъснат поток от иновации, които спомогнаха за превръщането на израза „Произведено в Германия“ в обект на завист по света. Последният му проект обаче – инвестиция на стойност 10 млрд. долара в модерен комплекс, за който компанията твърди, че ще бъде златен стандарт за устойчиво производство, няма да бъде реализиран в Германия. Вместо това обектът се изгражда на 9000 километра в Китай, пише „Politico“.

Компанията BASF, основана на брега на Рейн през 1865 г. първоначално под името Badische Anilin- & Sodafabrik, намалява мащабите си в Германия. През февруари компанията обяви затварянето на завода за изкуствени торове в родния си град Лудвигсхафен, както и на други съоръжения, което доведе до съкращаването на около 2600 работещи там.

„Все повече се притесняваме за нашия вътрешен пазар. Рентабилността вече не се доближава до това, което трябва да бъде“, заяви главният изпълнителен директор на BASF Мартин Брудермюлер пред акционерите през април, като отбеляза, че компанията е претърпяла загуби от порядъка на 130 млн. евро в Германия през изминалата година.

Подобни неблагоприятни тенденции вече са характерни за цялата германска икономика, която през първото тримесечие изпадна в рецесия на фона на множество проучвания, показващи, че както компаниите, така и потребителите са дълбоко скептични по отношение на бъдещето. Тази загриженост е основателна.

Преди близо 20 години Германия преодоля репутацията си на „болния човек на Европа“ с пакет от амбициозни реформи на пазара на труда, които отключиха индустриалния ѝ потенциал и доведоха до продължителен период на просперитет, насърчаван особено много от активното търсене на машини и автомобили от страна на Китай. Въпреки че в последствие Германия разочарова много свои партньори, изнасяйки много повече, отколкото купува, нейната икономика продължи да процъфтява. Времената на подем обаче си имаха висока цена. Икономическата сила „залъгва“ лидерите на страната с фалшиво чувство за сигурност. Неуспехът им да продължат да прокарват по-нататъшни реформи сега дава негативни ефекти.

Изведнъж над бившата европейска сила се разрази „мощна буря“, която сигнализира, че сегашната рецесия не е просто „техническа“, както се надяваха политиците, а по-скоро предвестник на фундаментален обрат в икономическото състояние на страната, който заплашва да разтърси цяла Европа, внасяйки още повече сътресения в и без това поляризирания политически пейзаж на континента.  Изправени пред заплашителната комбинация от високи цени на електроенергията, недостиг на работници и много бюрокрация, много от най-влиятелните германски компании – от гиганти като Volkswagen и Siemens до множество по-малко известни и по-малки компании, преживяват разтърсващо осъзнаване на ситуацията. В резултат на това те все повече се насочват към по-зелените територии в Северна Америка и Азия.  Ако не настъпи неочакван положителен обрат, е трудно да се избегне заключението, че Германия се е насочила към много по-дълбок икономически спад, отколкото експертите прогнозират.

Докладите, посветени на настоящата ситуация в Германия, стават все по-негативни. Данните сочат, че безработицата е нараснала на годишна база с около 200 000 души през юни – месец, в който компаниите обикновено откриват нови работни места. Въпреки че общото ниво на безработица в страната остава ниско – 5,7%, а броят на свободните работни места е висок, германските власти се готвят за още лоши тенденции.

„Започваме да усещаме трудните икономически условия на пазара на труда. Безработицата се увеличава, а ръстът на заетостта губи инерция,“, заяви Андреа Налес, която е начело на германското Бюро по труда.

Броят на новите поръчки в машиностроителните компании в страната, които от дълги години насам са важен фактор за развитието на икономиката, напоследък се понижава, като само през май спадът е достигнал 10%. Това е осмият пореден спад. Подобна слабост вече се наблюдава в цялата германска икономика – от строителството до химическата промишленост.

Чуждестранният интерес към Германия като място за нови инвестиции също намалява. Броят на новите чуждестранни инвестиции в Германия е спаднал през 2022 г. за пета поредна година, достигайки най-ниската си стойност от 2013 г. насам.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments