Георги Николов към Диан Шмит: В България е налице необходимата законодателна рамка на борба с трафика на хора

0
47
Среща
Среща. Снимка: МП

Зам.-министърът на правосъдието Георги Николов е обсъдил мерките за борба с трафика на хора с координатора на Европейския съюз /ЕС/ Диан Шмит. Работната среща бе част от поредица срещи на г-жа Шмит с представителите на институциите у нас, ангажирани с противодействие на това престъпление, съобщиха от ведомството. 

Фокусът на разговорите е актуалната ситуация и действията, които са необходими на европейско ниво, в контекста на изпълнението на Стратегията на ЕС за борба с трафика на хора /2021-2025/ и необходимостта от промени на Директива 2011/36/ЕС относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него.

На срещата присъстваха още председателят на Националното бюро за правна помощ /НБПП/ Наталия Илиева и заместникът й Лилия Симеонова.

Заместник-министър Николов информира, че в България е налице необходимата законодателна рамка – наказателно правна уредба, въведена през 2007 г., както и механизъм за финансова компенсация за пострадали от трафик на хора.

„От началото на тази година към Министерството на правосъдието е създаден и Съвет за криминологични изследвания, като една от темите, по които работи той, е превенция и тенденции, свързани с трафика на хора“, каза още Николов.

Той допълни, че към него е сформирана и работна група от магистрати и представители на академичната общност, които да дадат предложения за промени в наказателно правната уредба до края на годината.

Шмит сподели, че на ниво ЕС резултатите по отношение на наказателното преследване и осъдителни присъди не са добри, тъй като разкриването на този вид престъпление изисква международен ресурс, с оглед трансграничния им характер.

Тя отчете като стъпка напред у нас криминализирането на деяния, извършени от лица, ползващи жертви на трафик на хора за различни цели (чл. 159в от НК).

Председателят на НБПП Наталия Илиева разясни действащите процедури у нас, чрез които пострадалите от трафик на хора могат да получат безплатна правна помощ – чрез регионалните центрове към адвокатските съвети в страната и Националния телефон за правна помощ, както и чрез назначаване на служебен защитник в досъдебните и съдебните производства.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments