Гърция: Контролът по външната граница на ЕС се затяга

0
101
Граница
Граница. Снимка: Pixabay, Архив

Следвани от рояк комари, полицейският капитан Константинос Цолакидис и още трима граничари патрулират с лодка по река Еврос, която представлява естествена граница между Гърция и Турция. Маршрутът им, който минава през „лабиринт“, образуван от високи тръстики, е посещаван често и от туристически лодки, тъй като наблизо се намира природен резерват. Река Еврос, наричана в Турция Мерич, минава през една от най-отдалечените части на Европа. Тя се превръща и в една от най-милитаризираните водни площи, тъй като Гърция и Европейският съюз работят усилено в посока търсене на по-сигурни начини да се предотврати незаконното навлизане на мигранти в страната от Турция.

През 2023 г. Гърция планира да утрои дължината на стоманената гранична стена. Високата 5 метра конструкция, изградена от здрави стоманени колони, има подпори за основи с дълбочина до 10 метра и е подсилена с бодлива тел и метална бариера. В контролираните от армията райони от гръцката страна на границата Европейският съюз финансира и тества усъвършенствана мрежа за наблюдение, която използва софтуер за машинно управление и набор от стационарни и мобилни камери и сензори за идентифициране на мигранти, опитващи се да преминат нелегално границата. Критиците на мерките обаче твърдят, че Гърция затяга авторитарната си политика спрямо мигрантите и търсещите убежище, като действа в сянка в граничните зони, които са под военен контрол и където достъпът на външни цивилни лица е забранен. Посещението на екип на “Associated Press” в гръцко-турската гранична зона  също се проведе под военно и полицейско наблюдение.

Полицаите и жителите в района на границата споделят, че са много доволни, че защитните конструкции функционират добре.

„Невъзможно е да се проникне. Изградена е в районите по поречието на Еврос, където опитите са преминаване са най-чести. Също така, капацитетът за възпиране е 100%.„, казва Цолакидис, който ръководи патрулите по южния участък на границата.

Според гръцките власти в условията на рязко нараснала активност на бежанците, регистрирана в края на пандемията, до края на ноември тази година са били предотвратени над 250 000 нелегални опити за преминаване по сухопътната граница между Гърция и Турция. През същия период повече от 5000 души са били задържани, след като са успели да преминат реката. Граничните служители, които използват специално обучени кучета-търсачи, високоговорители и мощни прожектори при патрулиране, твърдят, че множество инциденти са били регистрирани само за ден през лятото и началото на есента, когато нивото на водата по Еврос достига най-ниското си ниво. В резултат на това малки островчета, разположени в средната точка на реката, където технически лежи границата, се открояват и могат да бъдат достигнати лесно, което на свой ред улеснява преминаването.

През последните месеци Гърция е подала редица международни оплаквания, след като през октомври граничната полиция откри 92 мигранти в недобро състояние и обвини турските власти, че умишлено са ги изтласкали през границата. Турция също многократно е обвинявала Гърция, че извършва тайни депортации, известни като изтласкване, на потенциални кандидати за убежище, излагайки живота им на риск. Атина е подложена на яростни критики и от страна на най-изявените групи за защита на правата на човека, както и от институциите на ООН и Европейския съюз. Според тях са събрани стотици достоверни свидетелства, които сочат, че на гръцко-турската граница от 20 години насам се извършват често насилствени действия с цел прогонване на нелегалните мигранти. Агенциите на ООН и ЕС настояват за създаването на независим орган за наблюдение на границите, искане, което до момента Атина отказва да уважи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments