156
Габриела Петрова. Снимка: Фейсбук.

Чаровната надежда на леката атлетика в България – Габриела Петрова стана „Атлет на България“ за 2020 година. Тя поведе класацията на списание „Атлетика“ за втори пореден път, след като призът „Спортист на България“ и „Атлет на България“ й бяха връчени през 2015 година.

Габриела Петрова е възпитаничка на треньора Атанас Атанасов. Родом е от Пловдив, но започва своята кариера в Харманли преди повече от 15 години.

Лекоатлетката записа цели 237 точки в анкетата от гласовете на професионалистите на специализирана спортна медия. Към финалния сбор в класирането беше добавен и един глас от феновете на Габриела, които дадоха оказаха своята подкрепа във Фейсбук, предават от „24 часа“.

Изпитанията поради пандемията от коронавирус тази година не подминаха никоя сфера на социалния живот. Засегна беше и спортът, включително и лекоатлетическите европейски и световни първенства, както и олимпийските игри. При все това, пловдивчанката успя да бележи успехи на няколко престижни международни стартови линии.

С екипа на България, лекоатлетката спечели две отличия в хоризонталните скокове на Балканския шампионат за мъже и жени в Клуж Напока, Румъния.

Най-предизвикателен и труден за годината бе турнирът, който се проведе в Монако, част от веригата „Диамантена лига“. Там Габриела успя да се класира на почетното второ място на троен сок. На същото стъпало на тройната стълбичка застана и на турнира в Турку, Финландия, който е с категория „Континентален тур“.

По сравнителната таблица на Спириев, реализираният от Габриела Петрова троен скок – 14.38 е най-силното постижение в българската атлетика тази година. Това дава основателни надежди за квота на предстоящите през 2021 година игри в Токио

Петрова отбеляза победи и на турнирите в Атина – скок дължина, и в Пловдив – троен скок. На националния шампионат за мъже и жени по лека атлетика, тя изигра ключова роля, помагайки на отбора си спечели в шафета на 4х100 метра с изключително добро бягане.

За цялата си спортна кариера, Габриела има спечелени – сребърен медал на европейско първенство в зала, европейска титла на троен скок за девойки под 23 години, четвърто място на световно първенство на открито и редица участия за българския национален отбор на различни формати.