Г-20 ще държи твърдо на Русия, лидерите призовават за край на войната в Украйна

0
29
Среща на Г-20
Среща на Г-20. Снимка: European Commission, Facebook

Лидерите на най-големите икономики в света остават разделени относно инвазията на Русия в Украйна, но днес изглеждаха сякаш искат да предадат силно послание от повечето осъждащи деветмесечната война, която опустоши Украйна и „изпрати в Космоса“ цените на храните и енергията, пише „Асошиейтед прес“.

Проект на декларация на лидерите на Групата на 20-те големи икономики, която се обсъжда във вторник, отразява осъждането на войната на Русия срещу Украйна от ООН, като същевременно признава различните гледни точки сред членовете.

Изявлението, на което „Асошиейтед прес“ се натъкна, „осъжда най-силно агресията от страна на Руската федерация“ и „изисква нейното пълно и безусловно оттегляне от територията на Украйна“. Проектоизявлението повтаря позицията, изразена в резолюцията на Общото събрание на ООН от 2 март. В проекта за изявление на Г-20 също се отбелязва, че има различни гледни точки относно ситуацията и санкциите срещу Русия, като се казва, че Г-20 не е форумът за решаване на проблеми със сигурността.

Внимателната формулировка на изявлението отразява напрежението, преобладаващо на срещата, което включва лидери от Русия и Китай, както и много други страни, които се опитват да избегнат заплитането си в антагонизми между големите сили.

Украинският президент Володимир Зеленски се присъедини към президента на САЩ Джо Байдън в опитите да убеди Г-20 да изолира допълнително Русия дипломатически и икономически, въпреки влошаващите се глобални финансови перспективи, които подложиха на изпитание решимостта на много нации.

Инфлацията и забавящите се икономики тежат върху страните, които са наложили санкции на Русия за започване на войната. По-високите разходи за енергия и храна дестабилизираха бизнес активността по света, докато голяма част от Европа се готви да посрещне зимата без внос на руски природен газ.

При откриването на срещата на върха индонезийският президент Джоко Видодо впечатли с изявление пред събралите се относно това какво е заложено на карта. Той подчерта:

„Ако войната не свърши, ще бъде трудно за света да продължи напред. Не трябва да разделяме света на части. Не трябва да позволяваме светът да изпадне в нова студена война.

Във видео обръщение Зеленски повтори 10 условия за прекратяване на конфликта, започнал през февруари, сред които пълно изтегляне на руските войски и пълно възстановяване на украинския контрол върху нейната територия. Ето и думите на украинския президент:

„Не трябва да се предлага на Украйна да прави компромиси със своята съвест, суверенитет, територия и независимост. Украйна винаги е била лидер в мироопазващите усилия и светът е бил свидетел на това. И ако Русия твърди, че уж иска да прекрати тази война, нека го докаже с действия.

Високопоставен служител на администрацията на САЩ, говорейки при условие за анонимност, за да обсъди срещата на върха, заяви във вторник, че заключителното комюнике на срещата ще изясни, че „повечето“ от нациите осъждат инвазията на Русия в Украйна и щетите, които тя нанесе върху глобалните храни и енергийни консумативи.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел също призова други световни сили да засилят натиска върху Русия. Но не стана ясно колко нации биха прегърнали сравнително строгия език в окончателното изявление.

САЩ и техните съюзници отговориха на нахлуването на Русия в Украйна с контрол върху износа и други санкции, което затруднява достъпа на руските военни до ключови технологии и снабдяването с дронове, артилерия и други оръжия.

Китайските служители до голяма степен се въздържаха от публична критика на войната на Русия, въпреки че Пекин избягваше пряката подкрепа към руснаците, като например доставка на оръжия. Байдън каза, че по време на срещата си в понеделник с китайския президент Си Дзинпин те са обсъдили войната и са „потвърдили споделеното ни убеждение“, че използването или дори заплахата от ядрени оръжия е „напълно неприемлива“ – препратка към слабо завоалираните заплахи на Москва за използване на атомни оръжия, тъй като нахлуването му в Украйна се забави.

Пред лидерите на Г-20 Си изрази категоричност, че световната икономика по принцип не трябва да бъде въоръжена. В преведени бележки той казва следното:

„Трябва решително да се противопоставим на опита за политизиране на проблемите с храните и енергията или използването им като инструменти и оръжия. Едностранните санкции трябва да бъдат премахнати и ограниченията върху съответното научно и технологично сътрудничество трябва да бъдат премахнати.“

След среща със Си френският президент Еманюел Макрон коментира, че те са призовали за „зачитане на териториалната цялост и суверенитета на Украйна“.

В туит Макрон каза, че Франция и Китай са решени „да сложат край на ескалацията на войната в Украйна и да се справят с последиците от нея“.

Официални представители на САЩ изтъкнаха, че пътуването на Байдън показва, че големи и малки държави са готови да осъдят руската агресия. Руският президент Владимир Путин остана настрана, като изпрати своя външен министър Сергей Лавров.

Графикът на срещата на върха не включва обичайната „семейна снимка“ на лидерите, като се избягва потенциално неудобен момент на взаимодействие с руския представител Лавров. Остава да видим как Байдън и съюзниците на САЩ могат да реагират, когато Лавров бъде признат да говори по време на закритите сесии на срещата. Някои европейци споменаха потенциално напускане на срещата, за да протестират срещу инвазията на Русия.

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан каза, че никой от американската делегация не планира да се срещне със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, често известен като MBS, след като Байдън обвини Саудитска Арабия, че застава на страната на Русия, като накара картела ОПЕК+ да намали производството на петрол миналия месец в опит да поддържа високите цени на енергията, които Русия използва, за да финансира войната си в Украйна.

Също така не стана ясно дали някой от американската делегация ще се срещне с индийския премиер Нарендра Моди или други лидери, чието сътрудничество е необходимо, за да се осигури таван на цените на руския петрол, за да се ограничат печалбите, които Москва използва, за да инвестира в своята отбранителна база.

Срещата на върха е първата за двама критични нови партньори в усилията на Байдън: британският премиер Риши Сунак и италианският премиер Джорджия Мелони.

Сунак, който пое поста миналия месец след катастрофално краткия мандат на Лиз Тръс, обеща да продължи твърдата подкрепа на своите консервативни предшественици за Украйна. Той и Байдън трябваше да изготвят стратегия по време на срещата си в сряда за нови начини за укрепване на защитата на Украйна в дългосрочен план.

Мелони обеща да продължи да предоставя оръжие и помощ за Украйна, но остават въпроси относно ангажимента на нейната крайнодясна коалиция да се противопостави на Русия. Тя трябваше да се срещне с Байдън насаме във вторник следобед.

Един лидер, който ще отсъства, е премиерът на Камбоджа Хун Сен, който даде положителен тест за COVID-19 след пристигането си в Бали и това стана причината да се завърне у дома. Досега не е известно други лидери да са дали положителен тест, въпреки че много от тези в Бали също присъстваха на срещи с Хун Сен само преди дни по време на среща на върха на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments