Франция: Разширяването на ЕС може да противодейства на влиянието на Путин

0
25
Европейски съюз, флаг. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Европейският съюз /ЕС/ трябва да помогне на страните да се противопоставят на руския президент Владимир Путин, като им изпрати ясно послание за перспективите им за присъединяване към ЕС, заяви държавният секретар на Франция по европейските въпроси Лоранс Бун в интервю за „Politico“.

ЕС се подготвя за потенциални действия по разширяване, като този ход може да доведе до присъединяването на осем нови членове, включително Украйна и шест балкански държави, в следващите години. Няколко от тези държави в момента са основни мишени на руските кампании за влияние, които целят да отслабят подкрепата за ЕС и да ги държат извън блока. Ето защо ЕС трябва да бъде „ясен и балансиран“ по отношение на това, което се изисква от тях като условия за присъединяване, каза още Бун.

„В тези страни се наблюдава много дезинформация и намеса. Това е проблем. Владимир Путин, освен териториалните си амбиции, се стреми да отслаби и Европейския съюз. Това е фактор, който трябва да вземем предвид и да се борим срещу него,“, коментира Бун в своето телефонно интервю за „Politico“.  Тя допълни, че ЕС трябва да помогне на тези страни да се борят срещу стратегията на руското влияние, доколкото е възможно, като същевременно зачита техния суверенитет.

Коментарите на Бун по темата бяха отправени седмица преди председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да произнесе годишната си реч за състоянието на Европейския съюз, в която се очаква тя да представи подробности за темпото и методите на планираното му разширяване.

Междувременно председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви в своята реч, че ЕС трябва да приеме новите членове до 2030 г. Комисията обаче се противопостави с мотива, че всяко присъединяване би трябвало да продължи да бъде „основано на заслугите на съответната нация“. В отговор на това страните кандидатки, както и новите членове на ЕС, предупреждават, че забавянето на този процес, както и липсата на ясни предпоставки за присъединяване действително ще доведе до разделение и ще осигури лесен начин за оказване на още по-дълбоко влияние от страна на Путин.

Високопоставен дипломат от ЕС, пожелал анонимност, коментира, че всяко прекомерно забавяне или второстепенен статут по пътя към пълноправно присъединяване към блока ще окуражи руският лидер в опитите му да повлияе на тези страни. Анонимният източник също така разкритикува предложението на френския президент Еманюел Макрон за многоскоростно присъединяване към ЕС, при което на страните ще бъдат предоставени частични ползи, преди да получат статут на пълноправно членство.

Запитана какво мисли по тези въпроси, Бун заяви, че Макрон иска да даде възможност на страните кандидатки да определят сами отношенията си с ЕС, както направиха някои от тях, като не приеха еврото като официална парична единица, а други не се присъединиха към Шенгенската зона за свободно пътуване.

Както е известно, Урсула Фон дер Лайен подготвя речта си за 13 септември, а Комисията подготвя доклади за напредъка на страните кандидатки през годината, а лобирането за присъединяването към ЕС е в разгара си. Миналия петък постоянните представители на ЕС са провели тържествен обяд с председателката на Европейската комисия, където са били обсъдени както темите за разширяването на блока, така и вътрешната реформа, разкри още анонимният дипломат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments