Франция предприема мерки в борбата срещу корпоративната корупция

0
209
Правосъдие
Правосъдие. Снимка: Pixabay

Правните действия на САЩ срещу спорни международни практики на френските бизнеси са открай време горещо дискутирана тема във Франция. В последния развой по въпроса френският министър на правосъдието излезе с насоки, които предлагат нов подход към корпоративната корупция и неетичните бизнес практики, подобно на механизмите в Америка, на които редица френски компании станаха жертва, пише “The Wall Street Journal”.

Френското министерство на правосъдието изпрати по-рано този месец списък с насоки до всички прокуристи в страната, съветващи ги как да разследват и разглеждат съдебни обвинения в корупция срещу френски компании с цел да се защити националният бизнес зад граница.

Посочените мерки и механизми в голяма степен съответстват на тези, приложени в САЩ преди близо две десетилетия, като целят компаниите да бъдат насърчавани доброволно да докладват сигнали за корупция, предлагайки в замяна по-леки санкции и по-ниски глоби. В инструкциите дори се намеква, че френските прокуристи могат да прибягват до това, което за мнозина е спорният метод на САЩ – да разследват чуждестранни компании за нарушения в страни извън Франция, дори и компаниите да имат само бегли връзки със страната. 

Мерките на САЩ срещу френски компании от години насам са насочени към френски политически и бизнес структури. Преди около 20 години американското министерство на правосъдието инициира прилагането на Чуждестранния закон срещу корупцията – международна практика, целяща ограничаването на изплащане на подкупи от компании, опериращи в САЩ.

Законодателната инициатива далеч не бе насочена единствено срещу американски компании, като щатските прокуристи успяха да осигурят стотици милиони долари от глоби, наложени върху френски компании, сред които и транспортната компания “Alstom SA” и нефтената компания “Total SA”.

През изминалата година член на френския парламент коментира в доклад по темата, че Франция трябва да изгради нужните правни механизми, за да защити националните компании от международни санкции. Междувременно Франция предприе действия за укрепване на собствените си антикорупционни практики. Страната учреди специална група от прокуристи за разследването на крупни икономически престъпления. Също така прокара нов антикорупционен закон, известен като “Sapin II”, който задължава френските компании и техните дъщерни дружества да се придържат към програмите за контрол и превенция на злоупотребите. 

Инструкциите от 2 юни, които бяха разписани от френският министър на правосъдието Никол Белубе, обаче остават най-силния сигнал, че Франция възнамерява да поеме съдебния контрол върху собствените си компании с популяризирани от САЩ антикорупционни практики. 

“Това е изключително важна политика и политически сигнал”, смята Никола Бонучи, изпълнителен директор на парижката правната кантора “Paul Hastings LLP”. “Инструкциите са сигнал за света и САЩ включително, че от тук нататък Франция сама ще разглежда сигналите за злоупотреба срещу френските бизнеси”.

Текстовете в “Sapin II” открай време сочат, че прокуратурата може да разследва и чуждестранни компании, които имат местни представителства, подобно на примера на САЩ. Доколко се гарантират международни права за действие на прокуристите остава неуточнено, коментира Бонучи, който доскоро ръководи работната група срещу корупционните практики на френската Организация за икономическо партньорство. 

От насоките на Белубе може да се заключи, че френските прокуристи имат свободата да прилагат закона дори и компаниите или техните дъщерни фирми да нямат операции във Франция, а само представителство. В антикорупционният закон се включва вид извънсъдебна договорка, позната във Франция като “la convention judiciaire d’intérêt public” или “CJIP”, която позволява на компаниите да заплатят глоби и да разрешат спорове, без да поемат наказателна отговорност – отново сходно на прокуристката практика в Съединените щати. 

В инструкциите на Белубе има и препоръки кога да се предлага на компаниите “CJIP” споразумение, като се вземат предвид фактори като дали информацията е предоставена доброволно и дали има смяна в управлението на компанията. В един от завършващите коментари в инструкциите дори се прави директна препратка към механизъм, приложен от бившият заместник главен прокурор на САЩ Сали Йейтс, призоваващ прокуристите да търсят лична отговорност от служителите на компаниите, участвали в неетични практики и закононарушения.

Бъдещи съответствия с чуждестранни антикорупционни практики като тези в Америка и във Великобритания, където бяха гласувани през 2014, биха подпомогнали за по-добрата координация между прокуратурите на отделните страни. Тази тенденция вече се наблюдава във Франция. По-рано тази година страната излезе с общо становище заедно със САЩ и Великобритания по делото срещу “Airbus SE”, което задължи европейския авиостроител да заплати общо 3,6 милиарда евро за решаването на спор за подкуп и корупция. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments