Франция отзовава пратеник на Турция след изказване на Ердоган, че Макрон се нуждае от “психическа проверка”

0
243
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons

Франция отзова своя посланик в Турция за консултации, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган обиди френския си колега Еманюел Макрон, информира “BBC”. Той каза, че Макрон се нуждае от проверка на психичното здраве, за да обещае да защитава светските ценности и да се бори с радикалния ислям. Макрон от своя страна се изказа решително по тези въпроси, след като беше убит учител по френски, който показвал карикатури на пророка Мохамед в клас.

Франция „няма да се откаже от своите карикатури“, каза той по-рано тази седмица. Изображенията на пророка Мохамед могат да причинят сериозно обида на мюсюлманите, тъй като ислямската традиция изрично забранява показването на изображения на Мохамед и Аллах (Бог).

Държавният секуларизъм обаче – или иначе казано непрозрачността – е от основно значение за националната идентичност на Франция. Ограничаването на свободата на изразяване, за да се защитят чувствата на една конкретна общност, казва държавата, подкопава единството на страната. В отговор на кампанията на Макрон за защита на такива ценности – започнала преди убийството на учителя, Ердоган попита в речта си:

“Какъв е проблемът на човека, наречен Макрон, с исляма и с мюсюлманите като цяло?”

И добави:

“Макрон се нуждае от лечение на психическо ниво.”

“Какво друго може да се каже на държавен глава, който не разбира свободата на убежденията и който се държи по този начин пред милиони хора, живеещи в страната му, които са членове на различна вяра?”

След репликите френски президентски служител заяви пред агенция Франс прес, че посланикът на Франция в Турция е извикан за консултации и ще се срещне с френския президент МакронЧиновникът добави:

“Коментарите на президента Ердоган са неприемливи. Прекомерността и грубостта не са метод. Изискваме Ердоган да промени курса на своята политика, защото това е опасно във всяко отношение.”

Ердоган е благочестив мюсюлманин, който се опитва да въведе исляма в основната политика на Турция, откакто неговата Партия на справедливостта и развитието, вкоренена в ислямизма, дойде на власт през 2002 г.

Дипломатическият спор е най-новият проблем за обтягане на отношенията между Франция и Турция, които са съюзници в НАТО, но не са на едно мнение по редица геополитически въпроси, включително гражданските войни в Сирия и Либия, както и конфликта между Армения и Азербайджан заради спорната Нагорно- Карабах.

Седем души, включително двама ученици, са обвинени в обезглавяването на учителя по френски език Самюел Пати на 16 октомври край Париж. Убиецът му, 18-годишният Абдулах Анзоров, беше застрелян от полицията малко след нападението, което се случи близо до училището на учителя Пати.

През 2015 г. 12 души бяха убити при нападение над офисите на френското сатирично списание “Шарли Ебдо”. Изданието е насочено към екстремисти за публикуване на карикатури на пророка Мохамед.

По-рано този месец Макрон определи исляма като религия „в криза“ и обяви планове за по-строги закони за справяне с така наречения от него „ислямистки сепаратизъм“ във Франция. Той каза, че малцинство от шест милиона мюсюлмани, които се оценяват във Франция, са в опасност да създадат „контра-общество“.

Някои от най-голямата мюсюлманска общност в Западна Европа обвиняват президента Макрон, че се опитва да потисне религията си и казват, че кампанията му рискува да легитимира ислямофобията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments