Франция засилва сигурността с наближаването на Олимпийските игри в Париж

0
37
Полиция в Париж
Снимка: Ирина Мазганова, Искра.бг, Архив

При ясно синьо небе френската полиция днес демонстрира силите си в Париж, патрулирайки пеша по железопътните гари и в близост до стадионите, в опит да успокои обществеността на фона на новите предупреждения, че групировката „Ислямска държава“ може да планира нападения срещу европейски футболни събития, съобщава „BBC“.

Повишената сигурност във френската столица бележи момент на нарастваща загриженост в цяла Европа, тъй като правителствата се опитват да оценят и да реагират на заплахите, отправени по медиен канал, подкрепящ „Ислямска държава“.

Това се случва и в сложен момент за самата Франция, която се подготвя да бъде домакин на Олимпийските игри през юли, след като нараснаха опасенията, че Кремъл умишлено се опитва да разпространи съмнения и страхове относно способността на френското правителство да осигури безопасността на своите граждани.

Министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин заяви, че е „значително засилил сигурността“ около четвъртфиналния мач от Шампионската лига в сряда вечер в Парка на принцовете в югозападната част на Париж. Този ход е следствие от онлайн заплаха за европейски спортни събития, която според Дарманин е била „публично изразена“ от Ислямска държава. Медийният канал, подкрепящ групировката, е достигнал до поддръжници във Франция и на други места, които може би се чувстват окуражени след неотдавнашното нападение срещу концертна зала в Москва, за което Ислямска държава се обяви.

Дарманин обаче се стремеше да постави заплахата и повишеното национално ниво на заплаха в контекст, като подчерта, че рискът от нападение на Ислямска държава „не е нов“ и че „не разполагам – и го казвам съвсем откровено – с никаква конкретна информация. Не знаем кое място може да бъде особено засегнато, нито при какви условия“. Той също така изтъкна, че неговите сили, които имат дългогодишен опит в борбата с ислямския екстремизъм, са предотвратили две нападения от началото на годината и са арестували пет лица в три различни случая през последните две седмици.

Двама фенове, които бяха дошли от Тулуза преди мача между ПСЖ и Барселона, побързаха да отхвърлят рисковете. 21-годишният Жулиен коментира:

„Живеем постоянно под заплахата от терористи и атентати, така че не се спряхме да живеем и да дойдем на един великолепен мач, дори и след тези заплахи.“

„Не трябва да се страхуваме“, категоричен е Александър, който е на 27 години и допълва:

„Ако правят тази комуникационна кампания, тя е преди всичко, за да ни сплашат и да ни тероризират, така че французите повече да не излизат навън. Затова трябва да продължим да живеем и да им покажем, че сме по-силни от това.“

Но в цяла Европа, където предстои дълго лято на спортни и културни събития, правителствата изразяват нарастваща загриженост за ИД-К, както е известно базираното в Афганистан крило на джихадистката групировка.

Германия вече я нарича най-голямата вътрешна заплаха за страната и засилва сигурността преди Европейското първенство по футбол това лято, включително с рядката стъпка за въвеждане на проверки по сухопътните граници.

През последните месеци в Германия, Белгия и Австрия бяха извършени полицейски рейдове срещу поддръжници на Ислямска държава и полицията съобщи за осуетени заговори, например срещу Кьолнската катедрала в новогодишната нощ.

Но намирането на правилния баланс между подготовката за сигурността и успокояването на обществеността никога не е лесно, а Франция е изправена пред някои особено трудни предизвикателства, тъй като Олимпийските игри трябва да започнат с безпрецедентна церемония по откриването по река Сена в сърцето на Париж след малко повече от 100 дни.

Дясноориентираният френски вестник Le Figaro вече предупреди, че на заплахите от терористичната групировка се обръща прекалено голямо внимание, като написа следното:

„Пропагандаторите на Ислямска държава вече са постигнали част от целта си.“

Френският експерт по сигурността Гийом Фарде смята, че за демокрация като Франция е важно да се види, че не се поддава на страх, като добави:

„В противен случай ние играем играта на терористичните организации, които искат да създадат климат на терор, климат на недоверие.“

През последните години Франция преживя много опустошителни ислямистки инциденти – от убийствата в „Шарли ебдо“ през 2015 г., нападението в „Батаклан“ през същата година, убийствата в Деня на Бастилията в Ница през 2016 г. до поредица от брутални убийства на учители.

Властите реагираха с операция „Сентинел“ – военни сили, насочени към защита на хората от терористични заплахи. Двадесет хиляди войници ще участват в охраната на Олимпийските игри в Париж, заедно с около 40 000 полицаи и жандармеристи.

Войната в Украйна обаче добави ново измерение, като президентът Еманюел Макрон предупреди, че Русия вече представлява „риск“ за Олимпийските игри. Президентът Макрон заема все по-твърда позиция по отношение на Кремъл, който изглежда е отговорил с агресивна киберкампания, целяща да дискредитира Франция при всяка възможност.

„Няма да свързвам Русия с джихадистки терористични организации. От друга страна, Русия се опитва да предприеме други дестабилизиращи действия“, заяви Гийом Фарде, като посочи примери за онлайн мрежи за кибертормоз, свързани с Русия, които се стремят да разпространяват фалшива информация и да усилват „лошите новини“.

Френското министерство на отбраната например наскоро предприе рядката стъпка да осъди публично фалшива, копирана версия на собствения си официален уебсайт, която изглеждаше, че приканва 200 000 французи да се включат в Украйна. Анализаторите смятат, че това е част от по-широка кампания, подкрепяна от Кремъл, за отслабване на западната подкрепа за военните усилия в Украйна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments