Фармацевти протестираха с жълти жилетки

0
206
Снимка: Facebook на Национална аптечна камара

Фармацевти облякоха жълти жилетки върху белите престилки в знак на протест. Той е насочен срещу новата наредба, която ги задължава да въведат софтуер в аптеките, на който целта е до клиентите да достигат лекарства, които не са фалшиви.

Според аптекарите, които искат да привлекат общественото внимание, системата убива българските аптеки, потиска оказването на фармацевтични грижи за пациентите, води малките и средни предприятия в бранша към фалити.

От Националната аптечна камара настояват за незабавни преговори между представители на аптеките и Правителството. В противен случай оттам се заканват, че на 20 февруари част от аптеките в страната ще затворят врати за един ден.

„Към днешна дата цари пълен законодателен и управленски хаос, който по всякакъв начин стимулира монополите в здравеопазването, урежда интересите на големите международни концерни-производители на лекарства в ущърб на българските аптеки и българските пациенти“, твърдят от Аптечната камара в съобщение, разпространено до медиите.

Аптекарите смятат, че за кратък период от време ще им се струпат въвеждането на две нови системи, свързване с НАП и междувременно им се отнемат отстъпки и плащания за обработка на рецепти с наредби на здравното министерство, което утежнява и оскъпява дейността им.

Междувременно здравният министър Кирил Ананиев обеща, че през първите шест месеца няма да има санкции за аптеките, които нарушават новите правила.

„Нищо страшно няма да се случи на 9 февруари – датата, от която според Директивата на ЕС от 2011 г. и делегирания Регламент от 2016 г. трябва да функционира системата за верификация на територията на Европейския съюз. В България въвеждането ще се случи плавно и ще отнеме минимум 6 месеца. През това време аптеките, които не са въвели системата, няма да бъдат санкционирани. И магистър-фармацевтите, и пациентите трябва да знаят, че няма да има затворени аптеки“, коментира министър Ананиев.

У нас работят 3600 аптеки, от които 2400 имат договор с НЗОК, т.е. работят с компютри и специализиран софтуер, пишат от здравното министерство. Оттам обясняват още, че тези търговци на дребно ще трябва да закупят четец, чиято стойност е между 180 и 200 лв. и еднократно да заплатят сумата от 50 лв. за свързване със системата. За да продължат да работят и останалите 1200 аптеки, те също ще трябва да закупят четец.

„Вярвам, че са единични случаите, при които аптека функционира без интернет и компютър. Ако има такива, при тях цената, която трябва да бъде заплатена за въвеждане на системата за верификация, е между 1500 и 2000 лв., еднократно. Мисля че това в никакъв случай не е непосилна цена, а още повече, за този регламент магистър-фармацевтите са уведомени от 2016 г.“, посочи още министърът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments