Европа планира пълно затваряне на границите в борбата с COVID-19

0
192
Коронавирус, COVID-19
COVID карантина. Снимка: Pixabay

Европейската Комисия (ЕК) планира да забрани всички второстепенни пътувания в Шенгенското пространство за свободно движение, след като все повече страни затвориха границите си в опит да се ограничи разпространението на коронавируса.  Президентът на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че възнамерява да предложи ограничителни мерките на европейските лидери във вторник.

“Колкото по-малко пътуваме, толкова по-успешно ще можем да ограничим разпространението на вируса”.

Френският президент Еманюел Макрон обяви по-рано, че страната затваря външните си европейски граници за пътувания.

“По-конкретно, всички пътувания между членки на Европейският Съюз и неевропейски страни ще бъдат ограничени”, поясни президентът Макрон в телевизионно обръщение в понеделник.

Дългогодишни граждани, семейни членове с европейско гражданство и дипломати ще бъдат изключение, както и задгранични и здравни работници, както и хората, пренасящи стоки. Това обясни фон дер Лайен по време на видеоконференция.  Мерките се очаква да бъдат приложени за срок от 30 дни.

Шенгенското споразумение позволява на европейските граждани да пътуват свободно на територията на страните членки без гранични проверки. Страни членки на Европейския Съюз, които не се намират в Шенгенското пространство, също ще бъдат призовани да приложат ограничителните мерки, включително и Великобритания.

Коментарите бяха направени преди планираната за вторник видеоконферентна среща на върха на Европейския Съюз, организирана от председателя на Европейския съвет Чарлз Мишел.

Междувременно Германия също обяви затягане на ограничителни мерки. Канцлерът Ангела Меркел забрани всички религиозни служби и призова гражданите да отменят всички национални и международни пътувания за празниците. На повечето нехранителни магазини и търговски локации им бе наредено да преустановят работа. Училищата в страната вече са затворени.

Какво предприема Франция?

Президентът Макрон нареди на гражданите да останат по домовете си и да ги напускат само по неотложни причини. Той добави още, че предходните мерки, включващи затваряне на училища, кафената и второстепенни търговски локации, са се оказали неефикасни.

“Дори и след като медицинските експерти предупредиха за сериозността на положението, бяхме свидетели на хора, събиращи се в паркове, оживени пазари, ресторанти и барове, въпреки обявената забрана, включително и за затваряне на заведенията”, коментира президентът в 20-минутното телевизионно обръщение.

“Намираме се във война…не сме изправени срещу друга армия или собствената си нация. Но врагът е тук, невидим, недосегаем… и напредва уверено и безспирно.”

Мерките във Франция ще бъдат за срок минимум от 15 дни, добави президентът Макрон, заканвайки се да има последствия за всяко нарушение на забраната. Правителството обяви впоследствие, че над 100000 полицаи ще бъдат разпределени на територията на страната, за да прилагат обявената карантина.

Президентът обяви още, че армията ще бъде мобилизирана за превозването на болните до болниците и че вторият тур на местните избори, който е планиран за тази седмица, ще бъде отложен за неопределена дата. Макрон увери местния бизнес, че “никоя френска компания без значение размера й няма да бъде изложена на рискове от фалит”.

Министърът на френското здравеопазване Джером Саломон коментира, че епидемията е “изключително тревожна” и “се влошава с изключително бързи темпове”. До този момент Франция е регистрирала над 6000 случая на заразяване и 148 смъртни случая.

Какво предприема Германия?

Канцлерът Меркел обяви, че всички заведения включително клубове, барове, центрове за отдих, зоологически градини и детски площадки ще бъдат затворени. Ресторантите ще трябва да прилагат минималната безопасна дистанция между масите и ще работят с ограничено работно време.

“Колкото по-стриктно се придържа всеки към тези мерки, толкова по-бързо ще преминем през тази фаза”, коментира тя по време на медийна пресконференция в Берлин.

Меркел обеща също, че правителството ще направи всичко възможно да ограничи максимално икономическите последствия от заразата. До момента случаите на заразени с коронавирус в Германия доближават 7000, а смъртните случаи са 14. Големи публични прояви на територията на страната вече са забранени.

Преминаването на немската граница с Франция, Австрия, Швейцария и Люксембург е сведено до превоза на стоки и преминаването на трудещи се в чужбина. Към момента само границите с Белгия и Холандия остават незасегнати от забраната.

Междувременно външният министър Хайко Маас коментира по повод новината, че президентът на Съединените Щати Доналд Тръмп иска да купи ексклузивните права за разпространяването на разработваната от немска биотехнологична компания ваксина, с думите:

“Не можем да допуснем да се търсят ексклузивни резултати”.

Какво предприемат другите европейски страни?

Испания въведе затегнат контрол на сухоземните си граници в полунощ в понеделник, като само испански граждани, регистрирани жители в страната и пътуващи по неотложни причини са допускани.

Испанското правителство обяви частична карантина на 47-милионното си население в неделя, като част от 15-дневно извънредно положение. На гражданите е забранено да напускат домовете си с изключение за набавяне на стоки от първа необходимост и лекарства, както и за пътуване до работното място.

Италия, която е първичното огнище на европейската епидемия и е най-тежко засегната страна след Китай, вече има над 20 000 потвърдени случаи на заразяване с коронавирус и над 2150 смъртни случая.

Министър-председателят Джузепе Конте обяви за националния ежедневник Corriere della Sera, че последиците от вируса ще бъдат “сериозни и широкоразпространени”, добавяйки, че “след коронавируса нищо няма да бъде, както преди. Ще трябва да се съберем, да обсъдим наново и да пренапишем правилата за търговия и за свободния пазар.”

Световната Здравна Организация (СЗО) обяви миналата седмица, че Европа вече се намира в епицентъра на вируса и призова правителствата да действат агресивно за овладяване разпространението на COVID-19 – болестта, причинена от коронавируса.

Директорът на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрезий коментира още, че страните трябва да следват ограничителните мерки, приложени в Китай и Южна Корея, които доказаха, че пандемията е контролируема.

Случващото се в другите европейски страни:

  • Гърция затваря всички магазини, барове, аптеки и бензиностанции и поставя всички, пристигащи от чужбина под карантина.
  • Чешките власти поставиха под карантина източните региони на страната Уников, Червенка и Литовел.
  • Полша ограничи всички национални полети, след като приложи сходни мерки за международните полети и влакове.
  • Грузия забрани влизането на всички чужденци в страната
  • Сърбия обяви извънредно положение
  • В столицата на Украйна – Киев, от вторник са затворени всички кафенета и барове и е ограничено пътуването до други градове от страната
  • Полша, Чехия и Дания вече затвориха границите си и въведоха строги ограничителни мерки;

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments