ЕЦБ оказва подкрепа на еврозоната в борбата с COVID пандемията

0
68
Финансови средства
Снимка от Pixabay

Европейската централна банка обяви въвеждането на още стимулиращи мерки като целта е да се изведе валутния блок от двойна рецесия и да се осигури подкрепа за икономиката. Междувременно 350 милиона души чакат да бъдат ваксинирани срещу COVID-19, пише „Reuters“.

Тъй като много сектори от бизнеса бяха принудени да замразят дейността си, нарастването на безработицата и дълговете достигнаха рекордни върхове. Паричните средства, предоставени от ЕЦБ ще бъдат като спасителен пояс за ощетените правителства и компании до края на тази година, но голяма част от 2021 г. ще бъде трудна, предвид факта, че за момента не са предвидени значителни облекчения.

Изпълнявайки обещанието си да продължи да подкрепя икономиката по време на пандемията, ЕЦБ разшири схемата си за изкупуване на дългове и се съгласи да предостави на банките още по-изгодна ликвидност, стига те да продължават да прехвърлят паричните средства на компаниите. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че потребителите се чувстват неспокойни, а бизнес инвестициите са уязвими, тъй като се очаква нестабилност на пазара, което прави всяка стъпка за възстановяване трудна и зле организирана.

Банката публикува нови прогнози, които показват вероятния растеж в рамките на еврозоната през следващата година – на стойност 3,9% в сравнение с по-ранната прогноза от 5,5%. Има надежда, че цифрата ще бъде 4,2% през 2022 г. спрямо предишната оценка от 3,2%. Предстои инфлацията да достигне 1.0% през следващата година, а през 2022 г. тя да бъде 1.1%, спрямо по-ранната прогноза от 1.3%.

Лагард изрази плаха надежда, че до края на 2021 г. масовата ваксинация срещу коронавируса ще изгради добър и траен имунитет у работещите в мащабния сектор на услугите в региона, което ще помогне към връщането към нормалния ритъм на работа, поне до известна степен. „Несигурността остава висока.“, каза още тя. „Продължаваме да сме в готовност да коригираме всички наши финансови инструменти според нуждите.“

ЕЦБ взе решение да увеличи общия размер на т.нар. „Пандемична програма за извънредни покупки“ с 500 милиарда евро, като така общата сума достига 1,85 трилиона евро. Промяната е приета съгласно пазарните очаквания. Схемата ще бъде удължена с девет месеца до март 2022 г. с цел поддържане на рекордно ниски разходи за държавни и корпоративни заеми. Реинвестициите на финансови средства в брой с падеж от схемата за извънредни покупки на облигации бяха удължени с една година до края на 2023 г.

Друга важна стъпка е, че банката удължава периода, през който банките ще получат 1% лихва при вземане на заеми на дългосрочни аукциони в брой с една година до юни 2022 г. С цел да предостави на банките достатъчно ликвидност, ЕЦБ ще проведе и три допълнителни търга за тригодишни заеми, като последният е насрочен за декември 2021 г. В допълнителна помощ за банките ще бъдат и изключително опростените изисквания за обезпечение, които бяха въведени през пролетта, а сега се удължават до юни 2022 г.

Троен шок

Допълнителните стимули от страна на ЕЦП са обявени в момент, когато еврозоната от 19 държави се бори да постигне баланс на фона на нарастващия набор от краткосрочни рискове, както и подобряване на дългосрочните перспективи.

Близкото бъдеще разкрива перспективата за троен шок – продължителна втора вълна на пандемията, тежък преходен процес на Брекзит и забавяне на 750 милиарда евро (908 милиарда долара), които са част от Фонда за възстановяване на Европейския съюз. Всички тези проблеми предстои да бъдат обсъдени на срещата на върха на ЕС днес. Все пак и трите се разглеждат като временни сътресения, тъй като политическите разногласия вероятно ще бъдат разрешени, а пандемията ще утихне до пролетта.

Междувременно успехът на ваксината също подобрява перспективите в дългосрочен план, като политиците изразиха увереност, че животът може да се нормализира до втората половина на 2021 г., предвид факта, че имунизацията ще бъде мащабна. Новите мерки, сходни по характер с предишните стимули, едва ли ще доведат до много по-ниски разходи за заеми, тъй като ЕЦБ твърди, че нейната работа е да поддържа разходите по заеми около рекордно ниски стойности за по-дълго време, вместо да ги намалява допълнително.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments