ЕС ще съди Полша след негативния отзвук от законопроекта за Кремъл

0
73
Европейска комисия
Снимка: Pixabay

Европейската комисия /ЕК/ обяви по-рано днес, че възнамерява да заведе дело срещу Полша във връзка с наскоро нашумелия законопроект за създаване на специален орган за разследване на руското влияние върху полската политика, който според критиците нарушава полската конституция и може да бъде използван за сплашване на определени политически опоненти, предава „Politico“.

„Изпълнителният орган на ЕС се съгласи да започне процедура за разследване на потенциални нарушения, като изпрати на Варшава официално уведомително писмо във връзка с новия законопроект за създаване на държавната комисия за проучване на руското влияние“, заяви по време на брифинг заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис. Говорителката на Комисията Дана Спинант обясни, че повече подробности ще бъдат обявени по време на редовния брифинг за медиите, който ще се проведе утре.

Полският минисър по европейските въпроси Шимон Шинковски вел Сенк заяви, че Варшава е уверена в това, че не е извършила нарушения. Той коментира с думите: „Ние спокойно ще предадем правните и фактическите аргументи по този случай, след като разгледаме опасенията на Европейската комисия.“

Това е последният от поредицата спорове между Брюксел и Варшава във връзка с многократните нарушения на стандартите на ЕС относно върховенството на закона от страна на полските власти. Както е известно, новото законодателството, свързано с Кремъл, беше прието от полския парламент в края на май. Деветчленната комисия ще бъде избрана от парламента, в който партията „Право и справедливост“ има малко мнозинство.

Представители на няколко опозиционни партии се заканиха, че ще бойкотират процедурата. При работата си новият орган ще има достъп до всички правителствени служби и поверителни документи. Ако бъде установено, че определени хора са виновни за това, че са действали под влиянието на Кремъл, новата комисия ще има право да им наложи серия от наказания, включително забрана да заемат публични длъжности в продължение на десет години. Това предизвика остри критики от страна на полската опозиция, която твърди, че този ход може да бъде използван за отстраняване на нейния лидер Доналд Туск от политиката. Поддръжниците на правителството от своя страна смятат, че комисията е необходима за разглеждане на спорни въпроси като руските газови сделки, подписани от Варшава по времето, когато Туск е бил министър-председател. Тази сделка обаче беше подписана преди незаконното анексиране на Крим от Русия през 2014 г., а Полша под управлението на сегашното правителство на партията „Право и справедливост“ продължи да купува руска енергия до тази година.

Правни експерти споделиха опасенията си, че комисията нарушава конституцията, тъй като накърнява правото на справедлив съдебен процес и създава орган със съдебни правомощия, който е извън съдебната система. Миналата седмица президентът Анджей Дуда подписа законопроекта, но предприе обичайната стъпка да го изпрати за разглеждане към Конституционния трибунал – висшата съдебна инстанция, която проверява дали законите са в съответствие с конституцията. Въпросният законопроект бързо предизвика огромен негативен отзвук. Европейската комисия, както и членовете на Европейския парламент, изразиха загриженост. Още по-притеснително за Варшава е, че Съединените щати – ключов съюзник на страната в НАТО, също се присъединиха към този „хор“.

Миналия петък Дуда се опита да даде заден ход, като обяви, че ще внесе поправки за премахване на санкциите срещу лица, за които е установено, че са действали под руско влияние, и че вместо това комисията ще може да дава само отрицателно становище относно годността на дадено лице за заемане на публична длъжност. Той подчерта също, че в състава ѝ няма да влизат депутати. В момента обаче законопроектът, подписан от държавния глава, е в сила, а измененията все още не са гласувани от парламента. Дори и с тези корекции, критиците на закона твърдят, че той все още не е в съответствие с конституцията и ще продължи да дискредитира опозиционните политици.

ЕС реши да предприеме действия, като добави противоречивия законопроект към дългия списък от спорове между Варшава и Брюксел. В рамките на друга процедура Съдът на Европейския съюз постанови в понеделник, че полското правителство е нарушило правото на ЕС, като е приело мащабни съдебни реформи, които застрашават независимостта на съдиите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments