
Европейският съюз /ЕС/ възнамерява да започне мащабен проект за изграждане на отбранителната си индустрия, който да възпре Русия и да подкрепи Украйна, докато САЩ се оттеглят от континента, според проект на така наречената Бяла книга за отбраната, получен от „Politico“.
„Възстановяването на европейската отбрана изисква огромни инвестиции за продължителен период от време“, се казва в проекта.
Документът, изготвен от еврокомисаря по отбраната Андрюс Кубилюс и висшия дипломат на ЕС Кая Калас, трябва да бъде представен следващата седмица на лидерите на ЕС. Проектът все още може да претърпи промени, преди да бъде публикуван.
Ключовите елементи на новата политика на ЕС включват предпочитане на производството на оръжия в рамките на блока и „сходни компании от трети страни“, насърчаване на съвместните покупки на оръжия, улесняване на финансирането на проекти в областта на отбраната, съсредоточаване върху ключови области, в които блокът има недостиг на капацитет, като противовъздушната отбрана и военната мобилност, и намаляване на бюрокрацията при инвестициите в отбраната.
Действията на Русия са движещата сила на новата политика. Ето какво се казва в проекта:
„Русия представлява екзистенциална заплаха за Съюза и предвид миналото ѝ нахлуване в съседните ѝ държави и настоящата ѝ експанзионистична политика, необходимостта от възпиране от руска въоръжена агресия ще продължи да съществува и след сключването на справедливо и трайно мирно споразумение с Украйна.“
Непосредственият приоритет е да се гарантира, че Украйна може да продължи да отблъсква руските нападения. Затова в документа се изтъква:
„Без значителни допълнителни военни ресурси, особено сега, когато САЩ преустановиха подкрепата си, Украйна няма да може да преговаря за справедлив и траен мир от позицията на силата.“
Промяната в политиката на САЩ спрямо Украйна, Европа и НАТО е отбелязана в целия документ от 20 страници, в който се казва:
„Европа не може да приема гаранцията за сигурност на САЩ за даденост и трябва значително да увеличи приноса си за запазване на НАТО.“
Същевременно се подчертава, че НАТО остава крайъгълен камък на колективната отбрана в Европа. В него се отбелязва, че Европа е станала зависима от американските военни способности, което създава опасност сега, когато САЩ „преразглеждат подхода си и могат да решат да ограничат използването или дори да спрат предоставянето на тези средства“.
Възстановяването на военно-промишления комплекс на ЕС означава, че блокът „трябва да обмисли въвеждането на европейски преференции в обществените поръчки за стратегически сектори и технологии, свързани с отбраната“.
Подчертава се също така необходимостта от съвместни обществени поръчки като начин за справяне с фрагментирания пазар на отбранителни продукти в блока и предоставяне на страните на финансова мощ за сключване на изгодни сделки. Европейската комисия би могла да действа и като централен орган за покупки от тяхно име.
В документа са очертани седем ключови области за приоритетни инвестиции: противовъздушна и противоракетна отбрана; артилерийски системи; боеприпаси и ракети; безпилотни летателни апарати и системи за борба с безпилотни летателни апарати; военна мобилност; изкуствен интелект, квантова, кибернетична и електронна война; стратегически средства, бойни способности и защита на критичната инфраструктура.
Документът също така уверява, че страните членки ще останат в ролята на водачи – традиционно болезнена тема за столиците, които се притесняват от навлизането на Брюксел в области на национален суверенитет. На страниците на проекта се подчертава:
„Държавите членки са отговорни за своите въоръжени сили – от разработването на доктрини до разполагането им.“
И продължава:
„Радикално промененият стратегически контекст, съчетан с острия недостиг на способности на държавите членки, обаче изисква много по-активно сътрудничество между държавите членки за възстановяване на тяхната отбрана.“
Първоначалните стъпки включват да се накарат страните членки да направят следното: да одобрят предложеното разхлабване на фискалните правила на блока, което ще улесни увеличаването на разходите за отбрана; да се съгласят да си сътрудничат за 35% от разходите за отбрана; да одобрят Европейската програма за отбранителна индустрия на стойност 1,5 млрд. евро; и да се споразумеят с НАТО за критичните области на способностите.
В документа са изложени и редица ключови мерки за подпомагане на Украйна, включително предоставяне на 1,5 млн. артилерийски снаряда, системи за противовъздушна отбрана, продължаване на обучението на украинските войски, възлагане на поръчки на украинската отбранителна промишленост, по-тясно обвързване на Украйна със схемите за военно финансиране на ЕС и разширяване на коридорите за военна мобилност на блока, така че да обхванат и Украйна.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Турция може да бъде важен партньор, докато Европа и Украйна търсят нова рамка за сигурност