ЕС отпуска милиони на Гърция, за да окаже защита срещу ескалиращата мигрантска криза

0
77
Мигранти
Снимка: Кадър от видео, разпространено в Туитър

Европейският съюз, в опитите си да ограничи ескалиращата криза по границите, планира да отпусне стотици милиони евро на Гърция с надеждата, че тя ще действа като „щит“ срещу непрекъснато прииждащите потоци от мигранти. Прогнозите са, че настоящата мигрантска криза ще бъде подобна на тази, която предизвика  опустошителен хаос на континета през 2015 г., пише „FoxNews“.

„Тази граница не е само гръцка граница, тя е и европейска граница“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„Благодаря на Гърция, че е нашият защитен щит във времена като тези“.

Тя обяви, че ще бъдат отпуснати близо 800 милиона долара за финансирането на Гърция с цел изграждането и поддържането на „инфраструктурата“ на границата. Този драматичен ход се случва на фона на рязко ескалираща криза, след като Турция отвори границата на страната с Гърция, като проява на нейния очевиден стремеж да накара Европа да предложи по-голяма подкрепа в борбата с войната в Сирия.

„Нашият първи приоритет е да се гарантира, ч  ще се поддържа ред на гръцката външна граница, която е и европейска граница. Напълно съм ангажирана да мобилизирам цялата необходима оперативна подкрепа от страна на гръцките власти“, каза тя.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че до този момент решението му е накарало над 100 000 души да преминат границата на Гърция. Тази оценка е по-висока от цифрата, изчислена според гръцките власти, които в сряда заявиха, че 32 000 души са се опитали да пресекат границата. Около 230 души, предимно от Афганистан, са били арестувани.

Масовото движение на мигранти и бежанци до границите на Гърция изглежда организирано. Автобуси, коли и камиони бяха организирани в Истанбул, за да превозят хора до границата, като някои от тези, които успяха да преминат, обясниха, че турските власти са им казали да отидат в Гърция и че границата е отворена.

„Reuters“ цитира статистически оценки, според които в Турция има 3.6 милиона сирийски бежанци в рамките на границите на страната, считано от подписването на споразумението на страната с ЕС през 2016 г., като му целта беше турската държава да се превърне във „портал на Европа“ в замяна на отпускането на милиарди евро помощ от Блока.

В споразумението от март се казва, че Турция се съгласява да спре мигрантите и бежанците да преминават в Европа в замяна на отпускането на 6,6 милиарда долара и укрепването на връзките между ЕС и Турция, включително и въвеждането на безвизово пътуване за турските граждани.

С отварянето на границите от Ердоган към Европа, последствията могат да бъдат сериозни за континента и това поражда паника сред европейските лидери.

Мигрантската криза през 2015 г. беше предизвикана от приток на сирийски бежанци на континента, както и от мигранти от други места в Близкия изток и Африка. Ударните вълни доведоха до значителни социални и политически катаклизми на целия континент, включително избирането на редица популистки и националистически правителства, които обещаха да ограничат броя на мигрантите, идващи в техните страни.

„Това, смея да твърдя, ще бъде последният ни шанс. Европа не може да се провали два пъти“, заяви тази седмица вицепрезидентът на Европейската комисия Маргаритис Шинас.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments