ЕМА: Възможна е връзка между ваксината на „AstraZeneca“ и тромбозите

0
242
Ваксина на
Ваксина на "AstraZeneca". Снимка: Архив

Европейската агенция по лекарствата (EMA) обяви, че е установила „възможна връзка“ между COVID ваксината на „AstraZeneca“, която е разработена съвместно с Оксфордския университет, и „много редки случаи на необичайни кръвни съсиреци“ при ваксинирани граждани, предава „Reuters“.

От ЕМА уточняват, че по-голямата част от съобщените случаи са при жени на възраст под 60 години и в рамките на 2 седмици след ваксинацията. Оттам подчертават, че събраните досега данни „не са потвърдили специфични рискови фактори“. И пишат:

„Едно правдоподобно обяснение за комбинацията от кръвни съсиреци и ниски кръвни тромбоцити е имунният отговор, водещ до състояние, подобно на това, което се наблюдава понякога при пациенти, лекувани с хепарин.“

Кръвните съсиреци трябва да бъдат посочени в листовката като много рядък страничен ефект от COVID ваксината на „AstraZeneca“, допълват Европейската агенция по лекарствата. Според тях обаче ползите от ваксината са повече от рисковете. В изявление на ЕМА се отбелязват:

„Комитетът по безопасност на EMA заключи днес, че необичайните кръвни съсиреци с ниско съдържание на тромбоцити трябва да бъдат посочени като много редки нежелани реакции в следствие на ваксината.“

Същевременно днес европейските здравни министри ще обсъдят ваксинационния процес, след като ЕМА съобщи решението си за безопасността на имунизацията на „AstraZeneca“. Домакин на срещата ще бъде португалският ресорен министър Марта Темидо и се очаква да започне в 18:00 часа наше време.

„Срещата е насочена към хармонизиране на позициите на различните държави членки на ЕС, не само с цел да се спре разпространението на дезинформацията, но и да се постигне общо разбиране относно усилията за ваксинирането в Европейския съюз“, се казва още в изявление на португалското председателство, цитирано от „БНР“.

Междувременно у нас от здравното ведомство съобщиха, че министър проф. Костадин Ангелов свиква извънредно заседание на Националния ваксинационен щаб във връзка с информацията, изнесена от Европейската агенция по лекарствата по отношение на оксфордската ваксина.

Представителят на България в Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) проф. Илко Гетов от своя страна препоръча „зелените коридори“ да продължат с РНК ваксините, при които честотата на поява на нежелани реакции е изключително ниска. Според него не е по-добре да бъде спряна изцяло ваксинацията с „AstraZeneca“, а причината за това било нуждата от имунизация.

„Факт е, че има връзка между поставянето на ваксината „AstraZeneca“ и появата на тромботичните реакции, но те са редки и рискът от тях е твърде малък. Нито един от случаите в България не е потвърден, че е в резултат на ваксинацията“, обясни той.

Проф. Гетов увери, че най-добрите специалисти в областта на хематологията, неврологията, епидемиологията, вирусологията и т.н. работят по този проблем.

„Очакваме да ни кажат какъв е начинът за възникване на тези реакции, кои са рисковите фактори и рисковите групи пациенти. Очакваме да ни кажат какво следна нататък. Трябва да се предприеме регулаторна мярка“, каза той.

Експертът смята, че рисковите фактори за ваксиниране са предиспозиция за сърдечно-съдови проблеми, проблеми със съсирването на кръвта, съдови проблеми, дълъг прием на контрацептивни средства, заседнал начин на живот и затлъстяване.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments