Експерти и институции умуват как да опазят защитените видове хищни птици у нас

0
131
Белоглав лешояд. Снимка: Фейсбук, Българско дружество за защита на птиците/BirdLife Bulgaria
Белоглав лешояд. Снимка: Фейсбук, Българско дружество за защита на птиците/BirdLife Bulgaria

Eфективните механизми за сътрудничество при опазването на защитените видове хищни птици и изпълнението бе обсъдено днес на среща между експерти в Министерството на околната среда и водите. В дискусията бе повдигната и темата за Плана за действие за борба срещу незаконното използване на отровни примамки в България, приет през 2021 г.

В нея се включиха специалисти от МВР, РИОСВ, Агенция „Митници“, Асоциация на прокурорите в България, Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/, „Зелени Балкани“ и WWF.

Основна цел на срещата беше да се изясни начинът на взаимодействие между новия сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ в отдел „Икономическа полиция“ към МВР с всички останали участници в процеса.

Бе поет ангажимент престъпленията срещу природата да се преследват с предвидената тежест от закона. Подчертана беше и необходимостта да се засили участието на гражданското общество в подаването на сигнали за престъпления и на природозащитните организации с тяхната експертиза в разрешаването на случаите.

Приоритет през следващите години ще бъде да се почистват складовете със залежали пестициди, които попадат в защитени зони или във важни местообитания на защитени видове.

БДЗП предостави информация за актуалното състояние на някои от старите складове, които се намират в територии, приоритетни за опазване. Въпросът за нелегалната търговия с пестициди от страни извън Европейския съюз обедини организациите и институциите около необходимостта от повишен контрол и мерки за предотвратяването ѝ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments