ЕК включи два големи проекта с българско участие в списъците на проекти от общ интерес

0
27
Министерство на енергетиката
Министерство на енергетиката. Снимка: Скрийншот от Google Maps

Европейската комисия включи в Първия списък на проектите от общ интерес и проектите от взаимен интерес за ЕС проектът на държавния газов оператор „Булгартрансгаз“ (БТГ) и на гръцкия ДЕСФА за създаване на водороден интерконектор между Солун и София. Проектът „Кармен 2“ между българския електропреносен оператор ЕСО и румънските преносен оператор „Транселектрика“ и разпределителното дружество Delgaz Grid S.A. е включен в шестия списък с проекти от общ европейски интерес.

Списъците бяха обявени по време на четвъртото издание на „Дни на проектите от общ интерес в енергетиката“ в Брюксел, Белгия, организирани от Европейската комисия.

Предложеният от „Булгартрансгаз“ ЕАД проект „Водородопреносна инфраструктура в България“ е ключов за реализиране на концепцията за транспортиране на чист водород. Планираната инфраструктура се състои от нов тръбопровод с дължина около 250 км и две компресорни станции в района на Дупница и Кулата. Предвижда се създаването на водородна точка на междусистемно свързване с мрежата на гръцкия газопреносен оператор DESFA в района на Кулата/Сидирокастро. Новата инфраструктура ще позволява двупосочен пренос както на водород, произведен в страната, така и на водород от Гърция.

Включването на проекта „Водородопреносна инфраструктура в България“ в списъка на проекти от общ интерес за Общността е важна стъпка в изпълнението на целите на ЕС за декарбонизация и осигуряване на достъпна енергия за всички потребители.

Европейската комисия включи и съвместния проект „Кармен 2“ между българския електропреносен оператор ЕСО и румънските преносен оператор „Транселектрика“ и разпределителното дружество Delgaz Grid S.A. в шестия списък с проекти от общ европейски интерес. Проектът е насочен към дигитализация и разширяване на електропреносната мрежа на България и Румъния с цел модернизиране и увеличаване на нейните преносни способности за присъединяване на новоизграждащите се ВЕИ мощности.

Проектът „Кармен 2“ предвижда до 2030 година да бъдат изпълнени инвестиции, целящи подобряване стабилността на мрежата и увеличаване на нейния капацитет, постигане на ефективност на разходите за разпределение на електроенергията, внедряване на механизми за управление на потреблението, оптимизиране работата на електроенергийната система. Реализацията на проекта „Кармен 2“ ще насърчи трансграничното сътрудничество между България, Румъния и съседните държави Унгария, Молдова и Украйна.

В рамките на проекта Електроенергийният системен оператор на България ще изпълни инвестиции в размер на близо 1 млрд. лева за модернизиране на електропреносната мрежа и увеличаване на нейния капацитет в Североизточна България с цел оползотворяване на високия потенциал за производство на възобновяема електроенергия от над 8000 MW, включително под формата на зелен водород.

ЕСО планира изграждането на нови изцяло цифровизирани подстанции 400/110 kV, реконструкция и модернизация на съществуващите подстанции и увеличаване на капацитета им, чрез трансформация от ниво на напрежение 220/110kV към 400/110 kV. Електропреносният оператор на България планира и изграждането на 222 км нови цифровизирани електропроводи 400 kV.

Обявяването на приоритетните списъци на ЕК съвпадна с 4-то издание на изложението на проектите за развитие на европейската енергийна инфраструктура, което по традиция се провежда в Брюксел. Българските енергийни дружества участват със свои щандове в изложението.

На своя щанд „Булгартрансгаз“ ЕАД информира за изпълнението на текущите проекти от общ интерес. В изпълнение на европейските цели за изграждане на взаимосвързан и единен общоевропейски газов пазар тази година бе завършено строителството на българския участък от интерконектора България-Сърбия. Това е ключов проект за свързаност, който позволява доставки на втечнен природен газ от терминалите в Гърция към западната съседка на България. Другият стратегически за региона проект от общ интерес, който се реализира, е разширението на подземното газово хранилище „Чирен“. Ръстът на доставките към България и региона от алтернативни източници, в т.ч. – и на втечнен природен газ, повишава значително нуждата от разширение на газовото хранилище. Двата проекта се реализират с частично безвъзмездно финансиране от ЕС по Механизма за свързване на Европа.

В рамките на изложението Електроенергийният системен оператор представи реализираните проекти от общ европейски интерес и сподели постиженията на компанията в изграждането на устойчива трансгранична енергийна инфраструктура. През изминалите пет години с привлеченото европейско съфинансиране компанията изгради 4 вътрешни електропровода и българския участък на междусистемния електропровод между подстанция Марица Изток у нас и подстанция Неа Санта в Гърция.

Изпълнението от ЕСО на проектите от общ европейски интерес на стойност от близо 1 млрд. лева подобрява сигурността и гъвкавостта на електропреносната мрежа, осигурява интегрирането на електроенергия, произведена от възобновяеми източници и повишава преносните капацитети на границите ни с Румъния и Гърция.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments