Едва 13 общини са с повече деца от възрастни

0
252
Демографско отношение - деца и възрастни
Източник: "265 истории за икономика" - Инициатива на Институт за пазарна икономика

Само 13 от 265-те общини в България имат повече деца (0-14 г.) от възрастни (65+ г.), а в 110 от общините на едно дете съответстват повече от двама възрастни, според данни за 2019 г. на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Картата, публикувана от ИПИ по темата показва нагледно тревожната демографска ситуация. В две от общините – Бойница (област Видин) и Невестино (област Кюстендил) – коефициентът на демографско заместване е най-притеснителен (0.09) и показва, че за всяко дете се полагат по 11 възрастни. Никой от областните центрове не е с положителни демографски перспективи като най-близо до това е Сливен, където на 10 възрастни има 9 деца.

Оптимистични са резултатите на община Кайнарджа (област Силистра), където на 10 възрастни съответстват близо 18 деца, община Николаево (област Стара Загора) с 15 деца за 10 възрастни, и община Гърмен (област Благоевград) с 14 деца за 10 възрастни.

Карта на демографското отношение - работоспособни и възрастни
Източник: „265 истории за икономика“ – Инициатива на Институт за пазарна икономика

Балансът между работоспособното население (15 – 64 г.) и възрастните (65+ г.) също е влошен. Най-сериозна е ситуацията отново в общините Бойница и Невестино, както и в Макреш (област Видин), където на един работоспособен човек съответства повече от един възрастен жител.

Най-много работоспособни души спрямо пенсионери има в 7 общини – Белица (област Благоевград), Руен (област Бургас), Козлодуй (област Враца), Ракитово (област Пазарджик), Сърница (област Пазарджик), Кайнарджа и Гърмен – където на един възрастен съответстват над 4 от активното население.

Областният център с най-добри показатели е Благоевград (3,83), следван от София, Варна и Пловдив (3,6-3,8). В повечето общини това отношение е между 2 и 3.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments