Един от обвинените за автокражби в Бургас: Оставете ме при детето ми, стресирано е! Какво реши съдът?

0
8454
Христо Желязков, Димитър Даинов и Стефан Аладаглийски
Христо Желязков, Димитър Даинов и Стефан Аладаглийски. Снимка: Искра.бг

Апелативният съд в Бургас потвърди мерките за неотклонение, взети по отношение на Христо Желязков, Димитър Даинов и Стефан Аладаглийски, обвинени в участие на организирана престъпна група, занимаваща се с кражби на автомобили, лизингови измами и пласиране на коли на трети лица в страната и в чужбина. По този начин отхвърли частната жалба на прокурор Павел Манукян.

Припомняме, че Окръжният съд в Бургас определи на Даинов мярка „Парична гаранция“, а на другите двама – Желязков и Аладаглийски – „Домашен арест“.

Адвокатите и на тримата обвиняеми заявиха по време на днешното заседание, че намират мерките, определени от Окръжния съд в Бургас, за адекватни, правилни и обективни. Прокуратурата потвърди тезата им.

Даинов и Желязков бяха представлявани от адвокат Петър Димитров и Галина Колева, а Аладаглийски – от адвокат Русев.

В началото на заседанието адвокат Димитров представи студентската книжка на Даинов от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, както и моряшкия му паспорт. И изтъкна, че по времето, когато се твърди, че са били осъществени престъпните деяния, а именно в периода между март 2019 г. и 26 май 2023 г., той е бил студент, като е карал и стаж в Каварна, което било видно от моряшкия му паспорт.

„Категорично най-адекватната му мярка се явява настоящата“, заяви адвокат Димитров и подчерта, че според него не може да се направи обоснован извод, че клиентът му че част от организирана престъпна група.

Защитата нападна и материалите, в които се съдържат разпити на полицейски служители. По думите му цели абзаци са едни и същи, дори и запетайките.

„Няма две лица в света, които могат да повторят по един и същи начин факти и обстоятелства, буквално със запетайките“, смята адвокат Димитров и изтъкна, че Даинов е представил адрес и не се е укривал от полицейските органи.

Същевременно адвокат Колева сподели безпокойството си, че в частния протест на прокурор Манукян не се съдържат аргументи защо е сметнал съдебния акт за неправилен. Единствената евентуална връзка на Желязков по случая бил автомобил „Ситроен“, използван от жената, с която живеел на съпружески начела, но не го е купил той. Колата била купена по надлежен ред, 2 години управлявана и са й били плащани данъци. Тя изрази възмущението си от двама полицейски служители с почти идентични доклади. Адвокат Колева намира решението на окръжния съд за обективно.

„Моля, да оставите този акт като правилен, обективен и своеобразен“, призова тя.

Адвокат Колева разкри още, че на повереника й вчера е било поставено проследяващо устройство, с което да се следи дали спазва наложената му мярка. И това се е случило на фона, че съдебното определение е от 13 октомври. По думите й ако той е искал е щял да се укрие по времето, когато е бил без устройството, но не го е направил, защото не се чувствал гузен или виновен.

„Моля да му позволите да остане при детето си, на което по време на ареста му, са били причинени вреди върху психиката. Моля да го оставите при дъщеря му“, каза още адвокат Колева.

Адвокат Русев се присъедини към искането на колегите си. Той твърди, че нямало извършено престъпление нито от подзащитника му, нито от останалите обвиняеми.

„Частният протест е написан колкото да се протестира определението без никакви обективни доказателства и аргументи“, заяви още той.

Даинов и Аладаглийски също помолиха да бъде запазена настоящата им мярка. Желязков мотивира молбата си:

„Искам да кажа, че на 12 октомври, в 07:30 часа, когато полицаите нахлуха вкъщи, с извинение, бяхме проснати на пода по бели гащи – аз и големият ми син. Дъщеря ми, която е на 11 години видя случващото се. Оттогава тя е постоянно стресирана, следи всяко мое движение, а ако изляза от стаята – започва да плаче. Водим я на психолог.“

Съдебното решение подлежи на обжалване.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments