Доц. Александър Христов: Всеки проблем на парламентаризма повдига темата за президентска република

0
27
Президентство
Президентство. Снимка: Ирина Мазганова, Архив

Усещането ми е, че в последно време говоренето на депутатите много напомня на шльокавица. Редом с това дебатите в Народното събрание са изключително слаби като съдържателност. Това заяви пред „БНР“ доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации. 

Известно е, че президентските избори привличат доста повече избиратели и следвайки логиката е много вероятно следващият вот да бъде направен по схемата „2 в 1“. В противен случай гласоподавателите биха били доста нисък брой.

Христов е убеден, че Румен Радев ще се състезава с останалите, имайки сериозна преднина пред тях. Напоследък ставаме свидетели, че какъвто и нов кандидат да бъде представен на обществото, той бързо бива „оглозган“ и общественото мнение е безпощадно спрямо него. Вероятно това е и причината все още политическите формации да изчакват търпеливо, търсейки подходящо лице, зад което да застанат.

Всеки проблем на парламентаризма повдига темата за президентска република, но „това е в полето на говоренето и едва ли може да се превърне в някакви действия“, каза още доцентът.

Всяко действие води след себе си своето противодействие. Това се случва не само във физиката, но и на нивото на комуникациите, отбеляза Христов. С твърдението си той визира „твърдоглавието на сценаристите“ и невъзможността да се стигне до консенсус в последния парламент.

Експертът определи успеха на така наречените харвардски отличници Кирил Петков и Асен Василев като посипване със звезден прах. Ситуацията е рискована, защото може да се окаже „бомба със закъснител“. Причината е, че обикновено „капитализацията на един такъв имидж в политически проект е доста несигурна“.

Определено обаче такава кандидатура би отнела от гласовете и на „Демократична България“, и на „Има такъв народ“, и на „БСП“, смята Александър Христов.

Подобно влияние би довело до още по-осезаема фрагментация, която не би била от полза на самите служебни министри. Симпатиите към тях не са малко, но те оперират главно в столицата. За да се сформира сериозен политически проект се нуждаят от повече хора, до които да достигнат и да превърнат в свои избиратели. Нелека задача за краткия период от време, с който разполагат, обобщи експертът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments