Доклад за COP27: Изменението на климата застрашава глобалното здраве

0
58
Снимка: Глобално затопляне
Източник: Wikimedia Commons

Изменението на климата се отразява сериозно на здравето на хората по света, установи доклад на водещо медицинско издание, цитиран от „BBC“. Докладът на „Lancet Countdown“ потвърждава, че продължаващата зависимост на света от изкопаеми горива увеличава риска от продоволствена несигурност, инфекциозни заболявания и болести, свързани с топлината. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш отговори, че глобалните лидери трябва да съобразят действията си с размера на проблема. Лидерите ще се срещнат на голямата климатична конференция COP27 в Египет следващия месец.

Докладът включва работата на 99 експерти от организации, включително Световната здравна организация (СЗО) и ръководени от Лондонския университетски колеж. Той описва как екстремното време е увеличило натиска върху здравните служби в световен мащаб, които вече се борят с пандемията от COVID-19. Смъртните случаи, свързани с горещините, в световен мащаб са се увеличили с две трети през последните две десетилетия, установява проучването.

Температурни рекорди бяха счупени по света през 2022 г., включително в Обединеното кралство, където бяха регистрирани 40 градуса по Целзий през юли, както и в части от Европа, Пакистан и Китай.

Въздействията върху здравето на екстремните горещини включват влошаване на състояния като сърдечно-съдови и респираторни заболявания и причиняване на топлинен удар и лошо психично здраве. Докладът обаче дава и решения. В него се заключва:

„Въпреки предизвикателствата, има ясни доказателства, че незабавните действия все още могат да спасят живота на милиони, с бързо преминаване към чиста енергия и енергийна ефективност.“

Гутериш от своя страна заяви, че светът наблюдава страните от Г-20, които произвеждат 80% от глобалните парникови емисии. Според него те трябва да увеличат усилията си за намаляване на емисиите и да поемат пътя, като инвестират повече във възобновяема енергия. И ето какво казва той:

„Човешкото здраве, поминъкът, бюджетите на домакинствата и националните икономики са ударени, тъй като пристрастяването към изкопаеми горива излиза извън контрол.“

Доклад на Unicef, също публикуван в сряда, предупреждава, че са необходими спешни действия за увеличаване на финансирането за защита на децата и уязвимите общности от влошаване на горещините. Изследователите установиха още, че промяната в климата е увеличила разпространението на инфекциозни болести. Броят на месеците, които улесняват предаването на малария, се увеличи в планинските райони на Америка и Африка през последните 60 години.

Емисиите от изкопаеми горива допринасят основно за замърсяването на въздуха. Данните от Lancet Countdown изчисляват, че излагането на замърсяване на въздуха е допринесло за 4,7 милиона смъртни случая в световен мащаб през 2020 г., от които 1,3 милиона (35%) са пряко свързани с изгарянето на изкопаеми горива.

„Въздействието на изменението на климата също така бързо влошава и затвърждава последиците от други съпътстващи кризи, като несигурност на храните, енергийна бедност и повишено замърсяване на въздуха“, се казва в него.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments