Доклад на ЕС за потенциални нови членове на блока

0
34
Флаг, Европейски съюз. Снимка: wikimedia commons
Флаг, Европейски съюз. Снимка: wikimedia commons

Днес Европейската комисия предприе ключови стъпки към приемането на нови членове в блока, който до момента се състои от 27 държави, предаде „Politico”. В стремежа си към разширяване, започнат от войната на Русия в Украйна насам, тя предложи започването на официални преговори за присъединяване с Украйна и Молдова, както и предоставянето на статут на страна кандидатка на Грузия, след като бъдат изпълнени редица условия.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че страните „са разбрали призива на историята, а именно, че трябва да изберат дали искат демокрация и просперитет, или авторитарен режим“.

Следващата стъпка е лидерите на ЕС да подкрепят плана на Комисията по време на срещата на върха в Брюксел, която е насрочена за декември.

„Politico” обобщи най-главното за отделните държави и разгледа внимателно това, което се изисква от тях, преди да станат членове на блока.

Украйна

Какво се посочва в доклада: Въпреки пълномащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г., Украйна продължава да напредва в реформите в областта на демокрацията и върховенството на закона. Предоставянето на статут на страна кандидатка на Украйна през юни 2022 г. допълнително ускори усилията за реформи, гласи информация от доклада. Европейската комисия издаде препоръка да бъдат стартирани официални преговори за присъединяване. Лидерите на ЕС ще решат дали да подкрепят това решение на срещата на върха през декември.

Какво е изпълнила добре: От седемте стъпки, които Украйна трябваше да изпълни, преди да започнат преговорите за членство в ЕС, до момента Киев е изпълнил четири: 1) законодателство относно процедурата за подбор на съдии в Конституционния съд; 2) финализиране на проверката на кандидатите за Висшия съвет на правосъдието; 3) законодателство за ефективна борба с прането на пари; 4) медиен закон.

Какво трябва да подобри: Украйна е подобрила резултатите си в борбата с корупцията, но все още има какво да направи в тази посока, включително да приеме закон, касаещ кадрите, които работят в Националното бюро за борба с корупцията. Второ, правителството реши да отложи прилагането на закон за ограничаване на властта на олигарсите, затова Украйна все пак трябва да въведе закон за строго регулиране на лобирането в съответствие с европейските стандарти като част от плана за действие за борба с влиянието на олигарсите. На трето място, що се отнася до малцинствата, Украйна трябва да приеме закон, който да отговаря на препоръките на Венецианската комисия (консултативен орган на Съвета на Европа) главно в области като официалния език, медиите и образованието.

Молдова

Какво се посочва в доклада: Четири месеца след началото на войната на Русия в Украйна, Украйна и Молдова изявиха желание да приемат статут на страни кандидатки за присъединяване в ЕС. Сега Европейската комисия предлага да започне преговори за присъединяване с Молдова въз основа на постигнатия напредък.

Какво е изпълнила добре: Реформи за укрепване на демокрацията и върховенството на закона, по-голямо участие на гражданското общество в управлението на страната, подготовка на реформа в сферата на публичната администрация, подготовка на правни реформи, напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност.

Какво трябва да подобри: Предприемане на повече усилия в борбата с корупцията и „деолигархизацията“, както и повече стъпки към цялостна съдебна реформа.

Грузия

Какво се посочва в доклада: Южнокавказката държава е готова да се превърне в най-източната страна-кандидатка за членство в ЕС. Тя се радва на подкрепата на Комисията, въпреки сериозните опасения за отстъпление от демокрацията и отказа й да приложи санкции срещу съседна Русия.

Бившата съветска република не получи статут на кандидат за членство в ЕС, когато той бе присъден на Молдова и Украйна през юни миналата година, а вместо това й бе предоставен списък с 12 ключови области, в които са необходими реформи. Сега високопоставени лица твърдят, че ще подкрепят потенциалното й членство „при условие“, че бъдат разгледани девет приоритета, които все още не са реализирани. Според Урсула фон дер Лайен това отразява широката обществена подкрепа за присъединяване на страната към блока, която трябва „да бъде по-добре отразена от властите“.

Какво е изпълнила добре: В доклада се посочва, че ангажиментът на Грузия да приложи някои от реформите е приветстван, както и че е въведено законодателство за защита на равенството между половете и по-специално мерки за борба с насилието срещу жени.

Какво трябва да подобри: Грузия трябва да се заеме сериозно с борбата срещу дезинформацията и чуждестранната (по-конкретно руската) намеса, да се справи с политическата поляризация, да гарантира провеждането на свободни и честни парламентарни избори през следващата година, да приложи строг контрол върху службите за сигурност и да проведе значителни съдебни реформи. Страната ще трябва също така да разшири правомощията на антикорупционните агенции и да защитава по-добре правата на човека. От решаващо значение е, че тя трябва да подобри и плановете си за „деолигархизация“, предвид постоянните предупреждения за неконтролируемото влияние на милиардера и бивш министър-председател Бидзина Иванишвили.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments