Докато Китай прави обиколка на тихоокеанските острови, бреговата охрана на САЩ патрулира

0
69
Океания
Океания. Снимка: Pixabay

Външният министър на Китай Уан И. предприе обиколка из тихоокеанските острови, за да насърчи икономическото сътрудничество и сътрудничеството в областта на сигурността с Пекин, а междувременно най-малкият представител на въоръжените сили на САЩ вече затвърждава дългогодишния ангажимент на Вашингтон към региона.

В отговор на молба от Соломоновите острови, първата спирка от 10-дневната регионална дипломатическа обиколка на китайския външен министър Уан И., бреговата охрана на САЩ пренасочи катера си „Myrtle Hazard“ за патрулиране в изключителната икономическа зона на островната държава, след като стана ясно, че соломоновски полицейски кораб се нуждае от ремонт.

Американският катер „помогна да се запълни необходимото оперативно присъствие чрез извършване на морско наблюдение за възпиране на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов в северната част на Соломоновите острови„, гласи част от прессъобщение на бреговата охрана. Плавателният съд „Myrtle Hazard“ вече е бил в региона като част от операцията „Blue Pacific“, която бреговата охрана нарича „всеобхватно многоцелево начинание за насърчаване на сигурността, безопасността, суверенитета и икономическия просперитет в Океания, което същевременно укрепва отношенията„.

Соломоновите острови съставляват само една от няколкото островни държави в Тихия океан, на които САЩ оказват помощ в рамките на операция „Blue Pacific“, включваща и други островни държави като Кирибати, Самоа, Фиджи, Тонга и Папуа-Нова Гвинея – всички те са спирки от обиколката на китайския външен министър.

Според документи, с които екип на „CNN“ се е запознал, Китай е предложил мащабно регионално споразумение в областта на сигурността и икономиката с участието на редица тихоокеански островни държави. Сделката, която засяга редица области, включително образование и здравеопазване, беше планирана за обсъждане по време на среща, проведена в понеделник, между Уан И. и външните министри на 10 тихоокеански островни държави във Фиджи.

Срещата приключи без подписване на предложеното споразумение, като вместо това Уан отбеляза, че групата е постигнала „5 точки на консенсус„. Тези области, до голяма степен общи изявления като задълбочаване на стратегическото партньорство и стремеж към общо развитие, не включват сферата на сигурността. Ако пактът бъде приет, той ще отбележи значителен напредък във връзката на Пекин с региона, който има геостратегическо значение в Индо-Тихоокеанския регион.

Китайският външен министър защити намеренията на Китай по време на брифинг за медиите във Фиджи, проведен в понеделник, като се позова на „въпросите“ защо Китай „активно подкрепя“ тихоокеанските островни държави.

„Не се тревожете прекалено, защото общото развитие и просперитет на Китай и всички останали развиващи се страни ще означава единствено силна хармония, повече справедливост и по-голям напредък на целия свят.„, коментира Уан И.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments