Директорът на СЗО – заложник в спора между САЩ и Китай (Част 1)

0
156
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес. Снимка: Кадър от видео на СЗО

Източници и дипломати от Световната Здравна Организация (СЗО), цитирани от “Reuters”, коментираха, че нападките на САЩ срещу СЗО са превърнали директора на организацията в заложник, който същевременно се опитва да координира глобалните мерки за противодействия на пандемията от новия коронавирус. 

По техни думи Тедрос Гебрейесус е планирал да похвали Китай за първоначалната реакция си в борбата с новия коронавирус още при завръщането си от визитата в Пекин, но впоследствие му се е наложило да смекчи хвалбите си. 

По време на срещата си с президента на Китай Си Дзинпин и редица негови министри Гебрейесус е останал впечатлен от познанията на експертите за новия грипоподобен вирус и от усилията на правителството за ограничаване на заразата, която по това време вече бе отнела хиляди човешки животи и бе достигнала до други страни. 

Експерти са посъветвали Гебрейесус да бъде по-умерен в комуникацията си с китайския президент, споделя запознат със срещата източник, но генералният директор е бил непреклонен в желанието си да гарантира сътрудничеството на Китай в борбата със заразата. 

“Опасявахме се, че може да бъде разбран погрешно, предвид че често подхожда прямо и наивно”, коментира един от източниците. “Но той си е изключително твърдоглав

За мнозина обаче последвалата публична похвала на директора на СЗО за усилията на Китай в борбата с коронавируса бе възприета като доказателство, че китайското правителство е успяло да заглуши слуховете за произхода на вируса и да прикрие ключова информация относно разпространението на заразата. Коментарите му доведоха и до обвинения в пристрастия от страна на някои държавни лидери. Президентът на САЩ Доналд Тръмп бе начело на атаката, като обвини СЗО, че е “китайско-центристка” и заплаши организацията с преустановяване на щатското финансиране. 

Зародилият се вътрешен дебат относно посланията на СЗО по адрес на Китай принуди 72-годишната организация на Обединените нации да води битка на два фронта – от една страна овладяването на смъртоносната пандемия и от друга враждебността на най-големия донор на организацията. 

Проведените интервюта с представителите и дипломатите от СЗО разкриват, че нападките на САЩ са разклатили поста на Гебрейесус в период на крайни предизвикателства за организацията. Респираторното заболяване COVID-19, причинено от новия коронавирус, към момента е взело над 300 000 жертви и продължава да се разпространява. Все още главната хипотеза за произхода му е, че вирусът се е прехвърлило върху хората от пазар в Ухан, където се продават живи екзотични животни. 

Гебрейесус е “очевидно фрустриран” от реакцията на президента Тръмп, който смята, че СЗО се е превърнала в “политическа марионетка”, коментира запознат по темата източник. 

“Намираме се във война за живота си – всички ние”.

Това коментира по повод предизвикателствата пред СЗО главният експерт по извънредните ситуации на организацията Майкъл Райън. В интервю за “Reuters” той споделя, че СЗО се опитва да се фокусира върху укрепването на здравните системи по света, разработването на ваксина и лекарства, както и върху отварянето на световните икономики. 

“Само по себе си това е огромно предизвикателство за която и да е организация”, коментира Райън. “Сега аз лично трябва и да се подготвя и за евентуално значително съкращаване на разходите за множество ключови здравни услуги в борбата със заразата на първа линия, които засягат редица уязвими страни”

“Системата поддава”, добавя ирландският епидемиолог Райън, “макар и засега все още издържа”

Гебрейесус е бил наясно за опасността от разгневяване на политическите опоненти на Китай с визитата си и оказването на публична подкрепа, споделя запознат по темата източник. Представител на СЗО също потвърждава. Директорът на организацията обаче е видял друг риск по отношение на световното здравеопазване в загубата на Китай като партньор в борбата с коронавируса, потвърждават и двата източника.

 “Това бе рискът, който избра да поеме”, коментира запознатият по темата източник .

По време на двудневната си визита в Пекин Гебрейесус спечели разрешение от страна на китайското правителство експерти и изследователи на СЗО да пътуват до страната, за да изследват произхода на заразата и болестта, причинявана от него. В делегацията участваха и двама американци. 

Райън, който е придружавал Гебрейесус по време на визитата в Китай, коментира, че след като са се запознали с противоепидемичните планове на Китай и са ги сметнали за издържани, са счели за важно да подкрепят публично страната. Целта на СЗО е била да се осигури “агресивно, бързо и успешно” противодействие на пандемията. Райън добавя още:

“Искахме да сме сигурни, че имаме пълната подкрепа на Китай и че комуникацията ще продължи при евентуални бъдещи проблеми с прилагането на мерките”.

В последвало изявление СЗО изрази благодарността си към Китай “за съдействието по проблеми, нуждаещи се от допълнителна експертиза”, включително и за изолирането на вируса и разчитането на генетичния му код, което впоследствие доведе и до разработване на тестове. По време на заседание на изпълнителния съвет от началото на февруари СЗО обяви, че “повечето страни са крайно благодарни на Китай за предприетите от нея действията срещу безпрецедентната пандемия”

Администрацията на президента Тръмп, която бе остро критикувана за собствените си мерки, обаче е непреклонна в атаките си срещу СЗО и Китай. 

Старши представител на американското правителство коментира за “Reuters”, че СЗО “многократно се е провалила в оценката за опасността от заразата и за ролята на Китай в разпространението й”. По думите му действията на организацията са били “опасни и безразсъдни”, като са допринесли за глобалната здравна криза вместо “агресивно” да й се противопоставят. 

Американският политик обвинява в “лоша координация, липса на прозрачност и неумело ръководство, които са осуетили реакцията на организацията” спрямо COVID-19. “Време е САЩ да преустанови отпускането на милиони долари за организация, която по-скоро вреди на глобалното здравеопазване”. 

Китай, чийто принос за двугодишния бюджет на СЗО възлиза на около една трета от този на САЩ, се застъпи зад организацията. 

“От началото на пандемията от COVID-19 Световната Здравна Организация под ръководството на генералния директор Гебрейесус активно изпълнява задълженията си и отстоява безпристрастно научните си цели”, коментира външното министерство на Китай в интервю за “Reuters”. Отдаваме почит на професионалния дух на организацията и твърдо стоим зад ръководната роля на СЗО в координирането на глобалните мерки срещу пандемията”

Китай също отхвърли американската критика по отношение на антикризисните мерки в страната. Пекин бе “отворен, прозрачен и отговорен” в споделянето на информацията относно вируса, добавя министерството. То подчертава още е, че е поддържало активна комуникация и сътрудничество със СЗО и че “оценява” позитивните коментари на организацията спрямо мерките в Китай. 

Китайското национално консулство и държавния кабинет отказаха коментар. 

Здравно стиснати зъби

СЗО е попадала под кръстосан огън и преди. Зараза от N1H1 през 2009, която впоследствие бе обявена в пандемия, породи критика от страна на някои правителства, обвиняващи организацията, че е предизвикала предприемането на скъпи мерки срещу болестта, която в действителност се е оказала много по-безопасна от първоначалната информация. Също така организацията и тогавашният й генерален директор Маргарет Чан бяха критикувани в миналото и за забавената си реакция по отношение на смъртоносната ебола в Западна Африка от декември 2013 г. 

Чан защити решението да обяви H1N1 в пандемия, но призна, че СЗО е била “изненадана” от епидемията от ебола, която по нейни думи е “разтресла организацията из основи”

С разпространението на COVID-19 55-годишният Гебрейесус се превърна в общественото лице в глобалната борба с вируса, провеждайки ежедневни пресконференции, съветвайки новозасегнатите страни и адресирайки редовно над 1.1 милиона последователи в Туитър. Също така през изминалия месец той организира и онлайн благотворителен концерт с поп звездата Лейди Гага за събирането на средства в подкрепа на здравните работници. 

Гебрейесус е син на военен и роден в Асмара, която се превърна в столицата на Еритрея след обявяването на независимостта й Етиопия през 1991. По-малкият му брат почива от детско заболяване, което СЗО смята, че е било дребна шарка. Микробиолог по образование, Гебрейесус е заемал постовете на здравен и външен министър на Етиопия.

Очаквайте утре Част 2: Директорът на СЗО – заложник в спора между САЩ и Китай.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments