Дипломатическото размразяване между Индия и Канада остава далечно въпреки облекчаването на визите

0
28
Нарендра Моди
Нарендра Моди. Снимка: Narendra Modi, Facebook

Поправянето на протритите дипломатически отношения между Индия и Канада ще бъде дълъг процес, след като всяка от страните зае максималистки позиции, въпреки изненадващия ход на Ню Делхи да облекчи някои визови ограничения за канадците, съобщиха официални лица и експерти, цитирани от „Агенция Ройтерс“.

Индия наскоро реши да възстанови частично визовите услуги, седмици след като ги спря в изблик на гняв срещу твърдението на Отава, че индийски агенти може да са замесени в убийството на канадски сикхски сепаратистки лидер от щата Пенджаб.

Взаимните нападки след това обвинение, което Индия категорично отрича, обтегнаха връзките между двете страни – тесни от почти век и с широки връзки чрез сикхската диаспора – до най-лошото в спомените им.

И докато облекчаването на визовия режим в Индия може да е събудило някои очаквания за подобряване на отношенията, това не е пробив, тъй като нито една от страните има голям стимул да ускори връщането към нормалното, подчертаха официални лица и експерти от двете страни. Майкъл Кугелман, директор на Института за Южна Азия към Центъра Уилсън във Вашингтон, коментира:

„Нито Делхи, нито Отава изглежда вероятно ще предприемат драматични стъпки за помирение скоро, тъй като разследването на убийството в Канада продължава и премиерът Нарендра Моди се подготвя за националните избори в Индия до май.“

„Отношенията са в дълбока криза, може би най-лошата досега. Всяка страна може да има силен интерес кризата да не излезе напълно извън контрол, но това не означава, че има силни стимули за разрешаване на кризата.“

Аджай Бисария, посланик на Индия в Канада от 2020 до 2022 г., каза, че отношенията са във „фаза на деескалация“ след „тиха дипломация“.

Дори с отлагането се очаква ограничаването на визите да възпрепятства движението на десетки хиляди индийци и хора от индийски произход, които живеят в Канада или планират да учат там. Въпреки че и двете правителства пощадиха бизнес и търговски връзки, ожесточението забави дискусиите за споразумение за свободна търговия и застраши индо-тихоокеанските планове на Канада, член на Групата на седемте, където Ню Делхи е от решаващо значение за усилията за спиране на все по-настоятелния Китай.

„Труден момент“

На 18 септември министър-председателят Джъстин Трюдо заяви, че Канада „активно преследва достоверни обвинения“, свързващи агенти на индийското правителство с убийството през юни в предградие на Ванкувър на 45-годишния Хардип Сингх Ниджар, който защитаваше маргиналната позиция, стремяща се да създаде независима родина на сикхите Халистан извън Индия.

Канада изгони шефа на индийското разузнаване в Отава. Индия бързо отговори, като спря 13 категории визи за канадци и намали дипломатическото присъствие на Канада в Индия, ход, който според Отава нарушава Виенската конвенция. След това на 25 октомври Ню Делхи заяви, че ще възобнови издаването на визи под четири категории, мярка, според индийски служители, която цели да помогне на хората от индийски произход да пътуват до Индия по време на сватбения сезон, започващ този месец.

„Това не е размразяване“, обясни представител на индийското външно министерство пред Ройтерс“.

„Хората могат да четат в този ход, каквото си поискат.“

Отава предизвика кризата и трябва да направи първата стъпка към излизане от позицията си, смята друг служител.

Високопоставен канадски правителствен източник изтъква, че докато крайната цел на Отава е да се върне там, където са били нещата, непредсказуемостта през следващите месеци около разследването и съдебния процес за убийството, както и изборите в Индия, могат да се намесят. По думите му:

„Това е труден момент, но Канада не се отказва от индо-тихоокеанската си стратегия.“

„Скромна деескалация“

Длъжностни лица в Индия и Канада говориха при условие за анонимност, тъй като не бяха упълномощени да говорят по темата. Индийското външно министерство не отговори на искане за коментар по случая. Външното министерство на Канада посочи коментарите, направени от външния министър Мелани Джоли на 30 октомври.

„Имаме дългосрочен подход, когато става дума за Индия, защото това е връзка, която обхваща десетилетия, и всички знаем, че имаме много силни връзки между хората със страната“, каза Джоли, добавяйки, че продължава да говори с нейния индийски колега.

Канада има най-голямото сикхско население извън Пенджаб, като 770 000 души съобщават, че сикхизма е тяхна религия при преброяването през 2021 г. Индия е най-големият източник на чуждестранни студенти в Канада, представлявайки 40% от притежателите на разрешително за обучение – жизненоважен източник за бързо развиващия се международен образователен бизнес на Канада, допринасяйки за вливането на над 20 милиарда канадски долара (15 милиарда долара) в икономиката годишно.

Напрежението между Индия и Канада заради сепаратизма на сикхите преследва отношенията на двете страни от 80-те години на миналия век. Моди, който оглавява индуистка националистическа партия и култивира имидж на силен човек, едва ли ще бъде видян да отстъпва, особено преди изборите.

Въпреки „скромната деескалация“ по отношение на визите, Кугелман смята, че повечето от ответните мерки остават „и все още има много гняв и от двете страни“.

„Така че не трябва да преувеличаваме потенциала за деескалация тук.“

Майкъл Боцюркив, експерт по външна политика в Атлантическия съвет, коментира, че е необходима пауза, „за да надделеят по-хладнокръвните глави и отношенията да се върнат в правилния път“.

„Но това няма да стане за една нощ. Ще отнеме време.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments