„Демократична България“: Оценката за свободата на словото у нас е огледало за кризата на демократичния ред

0
80
Журналисти
Журналисти. Снимка: Архив

За поредна година страната ни запазва незавидното си място в световния индекс за свобода на медиите на „Репортери без граници“. Нещо повече, през тази година България се смъква с още едно място – до 112-о, в класацията на международната неправителствена организация. Страната ни трайно остава на дъното в Европейския съюз, а на Балканите изпреварва само Турция.

„Независимите медии в България са на ръба на изчезването“, алармира по-рано тази година „Репортери без граници“ и изброи физически заплахи, съдебен и икономически тормоз, отрязване от реклами и информация за критичените издания.

Примерите за насилие над журналисти и тормоз на издатели през изминалата година са част от зловещите практики в публичната и медийна среда у нас, насочени към свободата на изразяване, коментират от „Демократична България“.

“Репортери без граници” не е единствената организация отвън, през чийто поглед оценяваме тежкото състояние на медийната свобода в България. Преди по-малко от месец и Държавният департамент на САЩ безпощадно посочи проблемите у нас – цензура, корпоратиивен и политически натиск над медиите, насилие и заплахи срещу журналисти. Департаментът нарече олигарх Кирил Домусчиев, говорейки за цензурата в медиите му (вече продадени), и заяви, че Делян Пеевски използва изданията си, за да осигури позитивно отразяване на главния прокурор Иван Гешев и някои политици, посочват от политическата сила.

Отреденото днес 112-о място е повече от поредното маркиране за тежкото състояние на свободата на словото у нас. То е увеличителното огледало, което разкрива дълбоката криза на правовия и демократичен ред в страната

Ограничаването на медийната независимост, заплахите срещу журналисти са заплахи за всеки един от нас. Защото без свободни медии няма свободен граждански избор, няма коректив на властта, няма демокрация.

Затова и темата за медийната свобода и плурализъм е сред приоритетните в програмата на “Демократична България”. Според тях, за да има независими медии, в които многообразието на мнения и гледни точки е правило, не изключение са необходими целенасочени политики за:

  • отстраняване на политически натиск върху медиите;
  • прозрачност на медийната собственост и финансиране;
  • гарантиране на медийното отразяване на различни гледни точки и позиции;
  • гарантиране на медийна среда, задоволяваща нуждата на гражданите от вярна информация.

„За защита на професионалните стандарти и независимостта на медиите са необходими законодателни и регулаторни промени, както и насърчаване на саморегулирането и съвместното регулиране в сектора. Сред акцентите в програмата ни е и законовата защита на журналистическия труд, както и защита от стратегически дела срещу публично участие (т.нар. SLAPP дела). Планираме и правни гаранции за осигуряване на устойчиво финансиране на обществените медии, в съответствие с най-добрите практики в ЕС. Ще работим за въвеждане на система за оценка на концентрацията на медийния пазар, включително ясна и публична информация за собствеността на медиите и осветляване на действителните крайни собственици“, почват още от партията.

Ключово за “Демократична България” е и да се извършат и промени в образователната система, целящи масова медийна грамотност и подобряване на подготовката на самите журналисти. Този аспект придобива все по-голямо значение в контекста на нарастващите хибридни заплахи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments