ДБ предлага Закон срещу троловете в интернет

0
75
Фейсбук, лого. Снимка: архив
Facebook. Снимка: Архив

Внесен от „Демократична България“ /ДБ/ законопроект в парламента ще задължи Facebook и останалите социални мрежи да идентифицират тролове и да изтриват неистинските по време на предизборна обстановка. В ефира на „NOVA“ министърът на електронното управление в предишното правителство Божидар Божанов сподели, че ако Facebook не изтрие акаунта след приемането на разпоредбата, ще подлежи на глоба – процент от годишния глобален оборот. Законът е на базата на вече действащия Акт за цифрови услуги на Европейския съюз /ЕС/, изискващ повече прозрачност и информация от Facebook и Twitter.

Законопроектът не упълномощава цензурата на статуси и коментари в социалната мрежа и не дава право на държавата и платформите да определят кое съдържание е истина и кое – не, добави Божанов. В предложението влизат редица технически мерки за идентифициране на тролове, разпространяващи дезинформация и блокиране на истински профили.

„Водещият принцип е именно запазване на свободата на словото, а не някой да го удави в пропаганда и да го задуши чрез докладване. Много хора стават жертва на докладване от тролове и съдържанието им бива сваляно.“, разясни Божанов.

Дефиницията за трол не включва хора, споделящи непопулярни мнения или влизащи в конфликти с други потребители, изтъкна Божанов.

„Троловете са неистински профили, регистрирани от други хора. Най-често няколко тролски профила се управляват от един човек или дори от една фирма в по-мащабни операции. Фалшивите профили се развиват във времето, публикува се съдържание от тяхно име. Такива координирани усилия най-често са свързани с някоя държава – Русия, например, е доста активна в подобни кампании, но не е само тя.“, сподели още Божанов.

Той изброи и редица индикатори, които подсказват дали определен профил е тролски или не – фалшиви профилни снимки, използване на VPN-и за заобикаляне на ограничения, разминаване между имената на профилите и имената в браузърите, автоматизирано споделяне на съдържание, масово присъединяване към групи веднага след регистрация на профила, масово добавяне на приятели, които не са свързани помежду си.

Facebook няма интерес такъв законопроект да се приеме у нас, защото би послужил за пример на други държави-членки и на Европейската комисия, смята депутатът. Като министър в предишното правителство той редовно е отправял безответни запитвания към платформата дали прилага някои от изредените мерки за идентификация на тролове.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments