COVID-19: Ваксината на „Novavax“ е над 90% ефективна

0
56
Ваксина
Снимка: Pixabay

Компанията „Novavax Inc“ оповести по-рано днес данните от последния етап на своето клинично проучване, базирано в САЩ, което показва, че разработената ваксина срещу COVID-19 е над 90% ефективна при различни щамове на вируса. Изследването, проведено с участието на близо 30 000 доброволци в САЩ и Мексико, е напът да даде зелена светлина за получаване на спешно разрешение за употреба на ваксината в САЩ, както и в други части на света през третото тримесечие на 2021 г., съобщиха от ръководството.

Учените разкриват, че новата ваксина срещу COVID-19 показва над 93% ефективност срещу преобладаващите щамове на вируса, включително тези, които предизвикват най-голямо безпокойство сред здравните работници. Базираните на протеини ваксини са конвенционален подход, който използва пречистени елементи от вируса, за да стимулира имунен отговор. Такива са и ваксините срещу магарешка кашлица (коклюш) и някои видове херпес.

По време на периода на клиничното изследване щамът B.1.1.7, открит за първи път в Обединеното кралство, се е превърнал в най-разпространения щам в САЩ, обясни научният екип. Паралелно с това, сред доброволците са изолирани и други агресивни щамове на COVID-19, открити за първи път в Бразилия, Южна Африка и Индия, твърди ръководителят на научните изследвания и разработките на „Novavax“ – д-р Грегъри Глен. Той споделя още, че ваксината е била 91% ефективна сред доброволците с висок риск от усложнения и 100% ефективна при предотвратяването на умерени и тежки случаи на заразяване с COVID-19. По негови думи това означава също, че има приблизително 70% ефективност срещу щамове, които компанията не е успяла да идентифицира.

„Novavax“ заяви, че ваксината като цяло се понася добре от участниците в изследването, а страничните ефекти включват главоболие, умора и мускулни болки, които обикновено са леки. Малък брой доброволци са получили нежелани реакции, описани като тежки. Компанията планира да започне да произвежда 100 милиона дози на месец до края на третото тримесечие на 2021 и 150 милиона дози на месец през четвъртото тримесечие на 2021.

До неотдавна базираната в Мериленд компания многократно отказваше да се ангажира с категорични прогнози относно производството, разкривайки, че изпитва трудности, свързани с достъпа до суровини и оборудване, необходими за направата на ваксината. Миналия месец обаче главният изпълнителен директор Стенли Ерк заяви, че основните производствени препятствия са отстранени и всички съоръжения вече имат капацитета да произвеждат ваксината срещу COVID-19 в търговски мащаб. Той подчерта, че екипът на „Novavax“ се е заел с подаването на регулаторни документи в Индия в партньорство със Серумния институт, като е сключен с договор там да се произвежда новата ваксина. Изпълнителният директор сподели още, че е доволен от факта, че Серумният институт на Индия вече не е ограничен заради недостиг на суровини. През март от ръководството заявиха, че ограниченията, наложени в САЩ относно вноса и износа на продукти, използвани за производството на ваксини, ограничават способността му да увеличи производствения си капацитет.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments