COVID-19: Световната банка предупреждава,че 60 милиона души са застрашени от крайна бедност

0
94
Пари
Снимка от Pixabay

Около 60 милиона души ще изпаднат в положение на „крайна бедност“ заради пандемията от коронавируса, предупреждава президентът на Световната банка, цитиран от „BBC“.

Дейвид Малпас заяви, че банката очаква глобалният икономически растеж да се свие с 5% през тази година, докато страните по света се опиват да овладеят пандемията.

Пандемията доведе до тежката ситуация, при която милиони хора губят работата си, а бизнесът се проваля, като по-бедните страни са най-силно засегнати.

Милиони средства за препитание са унищожени, а системите за здравеопазване са под напрежение в световен мащаб“, каза още той.

Нашата оценка е, че до 60 милиона души ще бъдат тласнати към крайна бедност и това заличава целия напредък, постигнат в борбата с бедността през последните три години„, предупреди Малпас във вторник.

Световната банка определя „крайната бедност“ като преживяване с по-малко от 1,90 долара (£1,55) на човек дневно.

Базираният във Вашингтон кредитор предлага отпускането на 160 млрд. долара безвъзмездни средства и заеми с ниска лихва, за да помогне на бедните страни да се справят с кризата.

Президентът на банковата институция добави, че 100 държави, в които живеят 70% от населението на света, вече са получили спешна финансова помощ.

Въпреки че Световната банка предоставя значителни финансови ресурси, това няма да е достатъчно“, подчерта той. Малпас заяви, че е разочарован от търговските кредитори, които се бавят с предложенията си за облекчение на дълга на бедните държави.

Донякъде съм разочарован от бавното темпо. Общо взето търговските кредитори все още събират плащания дори от най-бедните страни и трябва да има по-бързи стъпки по въпроса “, обясни той.

Световната банка работи с Международния валутен фонд (МВФ) по схема, която позволява на по-бедните страни да поискат облекчение на дълга при изплащане на кредити, дължими на членове на Г-20 до края на тази година.

В същото време Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на банката „JP Morgan“, заяви, че пандемията от коронавирус трябва да служи като призив за събуждане при изграждането на едно по-справедливо общество.

„Искрено се надявам, че използваме тази криза като катализатор, за да изградим икономика, която създава и насърчава възможности за голям брой хора, особено тези, които са в тежко положение твърде дълго“, написа той преди годишното събрание на акционерите на банката на вторник.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments