COVID-19: Нов щам: Какво знаем за него?

0
92
COVID-19
Снимка от Pixabay

Бързото разпространение на нов щам на коронавируса е причина за въвеждането на още по-строги строги мерки за социално дистанциране в периода около Коледа в Англия, Шотландия и Уелс, както и в други страни, в които вече е наложена забрана за пътуване до Обединеното кралство.

И така, интересно е да научим как от несъществуващ и непознат до неотдавна вирус, сега коронавирусът е най-често срещаната форма на вирусно заболяване в много части на Англия, като това се случи в рамките само на броени месеци? Правителствените съветници по здравните въпроси, свързани с вируса, са почти напълно убедени, че е възможно инфекцията да се предава и под формата на други щамове. Тази теория все още е в ранен етап и в нея има огромна доза несигурност и дълъг списък с въпроси без отговор. Както е известно вирусите мутират постоянно и е жизненоважно да се следи внимателно дали „поведението“ на вируса се променя с течение на времето.

Защо този щам буди тревога?

Има три важни неща, които трябва да се вземат под внимание:

  • Щамовете на вируса се менят бързо.
  • Мутациите засягат част от структурата на вируса, която е много важна.
  • Някои от тези мутации вече са изследвани в лабораторията, като вече е ясно, че те увеличат способността на вируса да инфектира клетките.

Всички това доказва, че се касае за вирус, който може да се разпространи много по-лесно от други подобни вируси. Въпреки това все още експертите не могат да бъдат абсолютно сигурни. Новите щамове могат да възникнат по-често, особено когато вирусът попадне на правилното място в точното време – както се случва в Лондон, където до неотдавна ограниченията бяха сравнително разхлабени. По тази причина въвеждането на по-строги ограничения от четвърта степен е необходимо, за да се овладее разпространението на този нов щам.

Колко по-бързо се разпространява?

За първи път е открит през септември. През ноември около една четвърт от случаите на заразени с COVID-19 в Лондон са били от новия му щам. В средата на декември това вече се наблюдава при близо две трети от случаите. Това може да бъде проследено лесно като се видят резултатите от тестовете в много центрове за изследване.

Математиците също се опитват да изчислят статистиката на разпространение при различните щамове в опит да разберат какъв е точният процент на въпросния нов щам. Цифрата, спомената от премиера Борис Джонсън, гласи, че този щам може да бъде достигне 70% от общия брой случаи на заразени. Той каза още, че това може да увеличи числото R с 0.4, което показва дали епидемията нараства или намалява. Тази теория беше изказана по време на презентация в петък, представена от д-р Ерик Волц от Имперския колеж в Лондон. По време на дискусията той обясни:

Наистина е твърде рано да се каже със сигурност, но от това, което виждаме до момента, новият щам се разпространява много по-бързо, отколкото предишния щам, затова е важно процесът да се следи внимателно.“ Все пак остава въпросът дали новият щам е по-заразен от вече познатия.

Докъде се е разпространил?

Смята се, че новият щам е възникнал първоначално при пациент във Великобритания или е внесен от страна, в която няма достатъчно експерти, които да наблюдават стриктно мутациите. Щамът вече се наблюдава на различни места в Обединеното кралство, но все още не е достигнал до Северна Ирландия. В момента той е силно концентриран в Лондон, Югоизточна и Източна Англия.

Случаите на други места в страната изглежда все още не са толкова многобройни. Данните, предоставени от учените от „Nextstrain“, които изучават генетичните кодове на вирусните проби по света, предполагат, че случаите в Дания и Австралия са дошли от Обединеното кралство. Нидерладния също вече е съобщила за случаи на заразени с новия щам. Подобен щам има и в Южна Африка, като при него се наблюдават някои от същите мутации.

Случвало ли се е това преди?

Да. Вирусът, открит за първи път в Ухан, Китай, не е същият, който в момента върлува в останалите части на света. Мутацията D614G се е появила в Европа още през февруари и се превърнала в глобално доминираща форма на вируса. Друга мутация, наречена A222V, се разпространява в цяла Европа, като за това са допринесли летните почивки в Испания.

Какво знаем за новите мутации?

Публикуван е първоначален анализ на новия щам, който е идентифицирал 17 потенциално важни промени в структурата на вируса. Има промени в протеина образуващ „шиповете“ на вируса, които са „ключът“, който вирусът използва, за да „отключи вратата“ към клетките на човешкия организъм. Една от мутациите, наречена N501Y, променя най-важната част от протеина, която се свързва с клетъчните рецептори. „Изглежда това е много важна промяна.“, твърдят учените. Другата мутация – делеция H69/V70, при която малка част от шиповете е изчезнала, е била наблюдавана няколко пъти преди известно време, включително и при заразена норка.

Откъде идва?

При новия щам се наблюдават необичайно силни мутации. Най-вероятното обяснение, че новият щам е възникнал при пациент с отслабена имунна система, който не е бил в състояние да се пребори успешно с вируса. Вместо това тялото му се превърнало в хранителна среда за вируса, където той е мутирал лесно.

Мутациите правят ли инфекцията по-смъртоносна?

За момента няма категорични доказателства, които да предполагат, че това е така, тъй като са необходими още анализи. Въпреки това, ако предаването на новия щам се окаже по-лесно, това би било достатъчно, за да се претоварят допълнително здравните системи в много страни по света. Ако хората се заразяват още по-бързо, това от своя страна ще доведе до повече пациенти, нуждаещи се от болнично лечение.

Ще действат ли ваксините срещу новия щам?

Почти сигурно е, че ваксините ще действат или поне засега така изглежда. И трите водещи ваксини развиват имунен отговор срещу съществуващия вече щам, което подвига редица въпроси и тревоги. Ваксините „обучават“ имунната система да атакува няколко различни части на вируса, така че въпреки факта, че част шиповете на вирусната клетка вече са мутирали, ваксините все пак трябва да бъдат ефективни.

Ваксината не се препоръчва, когато вирусът мутира по начин, по който пълният й ефект не може да подейства. Това може да се окаже най-тревожният факт относно опасностите, които крие пандемията. Този нов щам е само последното доказателство, което показва, че вирусът продължава да се адаптира към променящата се среда, в резултат на което продължават да се заразяват все повече хора. Презентация на проф. Дейвид Робъртсън от Университета в Глазгоу, представена в петък заключи

Вирусът вероятно ще генерира още мутации след прилагането на ваксините. Това ще ни принуди да действаме като при ситуацията с грипа, където ваксините трябва редовно да се актуализират.“ За щастие ваксините, които се разработват в момента, са много лесни за променяне.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments