COVID-19: Може ли ваксината BCG от 1921 г. да спаси живота на заразени пациенти?

0
142
Ваксина
Снимка: Pixabay

Учени от Обединеното кралство са започнали тестване на ваксината BCG, разработена през 1921 г., за да проверят дали тя може да спаси човешки живот на пациент, заразен с COVID-19. Ваксината е предназначена за борба с туберкулозата, но има някои доказателства, че тя може да предпазва и от други инфекции. Около 1000 души ще вземат участие в процеса, който ще се проведе в Университета в Ексетър.

Въпреки факта, че милиони хора в Обединеното кралство са били инжектирани с ваксината BCG като деца, според здравните експерти те ще трябва да бъдат ваксинирани отново, за да бъде ефектът по-сигурен. Ваксините са предназначени да тренират имунната система да се справя с инфекциите по определен начин, предоставяйки трайна защита на организма срещу конкретното заболяване в бъдеще. Все пак трябва да се има предвид, че този процес води до специфични промени в имунната система. Следователно така се повишава имунният отговор и към други инфекции и учените се надяват, че това може да помогне при борбата срещу коронавируса.

Предишни клинични проучвания показват, че ваксинирането с BCG намалява смъртността с 38% при новородени в Гвинея-Бисау, най-вече чрез намаляване на случаите на заразяване с пневмония и сепсис. Изследвания, проведени в Южна Африка свидетелстват, че прилагането на ваксината спомага за намаляване на инфекциите в носа, гърлото и белите дробове с цели 73%. Други експерименти в Холандия също показват, че въпросната ваксина срещу туберкулоза намалява количеството на вируса на жълтата треска в организма. Настоящите клинични проучвания в Обединеното кралство са част от международното проучване „Brace“, което се провежда и в Австралия, Холандия, Испания и Бразилия, с участието на общо 10 000 души. Той ще се съсредоточи върху работещите в сферата на здравеопазването, тъй като те са  изложени на по-висок риск от заразяване с COVID-19. По този начин учените ще разберат по-бързо дали ваксината е ефективна. Сам Хилтън, общопрактикуващ лекар от Ексетър, участва в експеримента, тъй като заради професията си е изложен на по-голям риск да прихване вируса. „Има доста добра теория, която гласи, че ваксината BCG може да намали вероятността да се разболеете сериозно, когато организмът Ви се сблъска с вируса.“, каза той пред „BBC“.

Д-р Тедрос Адханом Гебрейсус, генералният директор на Световната здравна организация, е един от авторите на статия, публикувана в „Lancet“, в която се твърди, че ваксината BCG има потенциал да даде нужния ефект при борбата с новия коронавирус, преди да бъде разработена специфичната за това заболяване ваксина. Ваксината BCG обаче не може да се смята за дългосрочно решение на проблема. Тя не се използва официално във Великобритания от 2005 г. насам, тъй като процентът на заразени с туберкулоза в страната е много нисък. Освен това ваксината няма да обучи имунната система да произвежда антитела и специализирани бели кръвни клетки, които да разпознават и да се борят успешно с COVID-19.

Край на играта

Голямата цел в световен мащаб остава разработването на ваксина, която да е насочена конкретно към борбата с COVID-19. Понастоящем десет такива ваксини са в последния си етап на клиничните изследвания, включително тази, която се разработва в Оксфордския университет. Проф. Андрю Полард, част от Оксфордската група, работеща по създаване на ваксини, заяви пред „BBC“:

Начинът, по който повечето ваксини работят, е да предизвикат много специфичен имунен отговор срещу микроорганизма, чието развитие се опитвате да предотвратите. Трябва да се знае обаче, че за да се получи добър имунен отговор, организмът първо трябва да се подготви за него, увеличавайки „капацитета си“ за борба с инфекцията, което на свой ред може да промени начина, по който имунната система ще реагира в бъдеще. Проблемът, който имаме днес, е, че не мога да ви кажа какво бихте могли да направите с други ваксини, за да се опитате да подобрите способността си да реагирате на новия коронавирус, тъй като изобщо нямаме твърди доказателства за това.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments