COVID-19: Лидерите на ЕС постигат споразумение относно плана за възстановяване

0
144
ЕС
Снимка от Pixabay

Лидерите на ЕС постигнаха споразумение относно солидния финансов пакет за възстановяване на засегнатите от пандемията икономики, което стана факт след четири дни преговори. 27-членният блок се съгласи сумата от 750 млрд. евро да бъде отпусната под формата на безвъзмездни средства и заеми, за да се смекчат икономическите последици от пандемията от COVID-19, пише „BBC“.


Председателят на срещата на върха Шарл Мишел заяви, че това е „ключов момент“ за Европа. Дискусиите, които започнаха в петък, доведоха до остри противоречия между нациите, най-силно засегнати от вируса, и „пестеливите“ членове на съюза, които изпитваха притеснения за потенциалните разходи.

Споразумението предвижда отпускането на 390 милиарда евро безвъзмездни средства на държавите-членки, които са най-силно засегнати от пандемията. Настоящият консенсус беше постигнат заедно със споразумение за следващия седемгодишен бюджет на блока, на стойност около 1,1 трилиона евро.

На срещата на върха, която започна в Брюксел в петък сутринта, бяха проведени повече от 90 часа преговори и събитието се превърна в най-дългата среща на ЕС след срещата от 2000 г. във френския град Ница, която продължи пет дни. Финансовият пакет подлежи на още технически преговори от държавите-членки и ще трябва да бъде ратифициран от Европейския парламент.

Как стигнахме до тук?

Мишел, президент на Европейския съвет, обяви, че има „сделка“ малко след като 27-те лидери постигнаха споразумението около 05:15 часа днес. Общото решение дойде след дълъг уикенд на преговори между страните от ЕС, по време на които имаше недоволство и напрежение. Държавите-членки бяха категорично разделени на два лагера – тези, които са най-силно засегнати от пандемията и желаят спешно да съживят икономиките си, и тези, които са по-загрижени за разходите на плана за възстановяване.

Самопровъзгласилата се пестелива четворкаШвеция, Дания, Австрия и Холандия, заедно с Финландия, се противопоставиха на предоставянето на 500 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства на най-засегнатите от COVID-19 държави. Групата, водена от холандския премиер Марк Рюте, първоначално определи 375 милиарда евро като лимит, в допълнение към други условия като правото на възражение на предявени искания.

Други членове, като Испания и Италия, не искат сумата да пада под 400 милиарда евро. В един момент френският президент Еманюел Макрон изрази остро недоволство, като заяви, че „пестеливата четворка“ излага на опасност европейския проект.  Цифрата от 390 милиарда евро беше предложена като компромис, а „пестеливите“ държави бяха убедени да се съгласят с обещанието за отстъпки по отношение на вноските им в бюджета на ЕС.

Друг въпрос в преговорите беше как изплащанията ще бъдат свързани с правителствата, зачитащи върховенството на закона. Унгария и Полша заплашиха, че ще наложат вето на пакета, ако се приеме политика за отказ от предоставяне на средства на нации, които не отговарят на определени демократични принципи.

Европейската комисия ще отговаря за разпределението на средствата, а 27-те държави-членки ще имат право да отхвърлят разходния план, ако се противопоставят на него с претеглено мнозинство, съобщава агенция „AFP“.

Как реагираха европейските лидери?

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че това е „исторически ден за Европа„.

Никога досега ЕС не е инвестирал в бъдещето по този начин.“, заяви белгийският премиер Софи Уилмес.

Мишел каза, че блокът е показал колективна отговорност и вярата в едно общо бъдеще.

Днес направихме историческа стъпка, с която всички можем да се гордеем. Но остават и други важни стъпки. Първо и най-важното: да получим подкрепата на Европейския парламент. Никой не трябва да приема Европейския съюз за даденост. Това е нашата колективна отговорността, за да получим това, от което имаме нужда.“, обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments