Червеният кръст: Афганистанците ще се борят за живота си тази зима

0
38
Афганистански деца
Афганистански деца. Снимка: Pixabay

Повече афганистанци ще се борят за оцеляване, след като условията на живот в страната се очаква да се влошават през следващата година. Това заяви висш служител на Международния комитет на Червения кръст (МКЧК) в интервю, докато страната се подготвя за втората си зима под управлението на талибаните, предава „Асошиейтед прес“.

Завземането на властта от религиозната група през август 2021 г. изпрати икономиката далеч назад и фундаментално трансформира Афганистан, тласкайки милиони в бедност и глад, след като чуждестранната помощ спря почти за една нощ. В интервю късно в неделя директорът на операциите в Червения кръст Мартин Шуеп разясни:

„Икономическите трудности са налице. Много е сериозно и хората ще се борят за живота си.“

Санкциите срещу талибанските управници, спирането на банковите преводи и замразените милиарди във валутните резерви на Афганистан вече ограничиха достъпа до глобалните институции и външните пари, които доскоро поддържаха зависимата от помощта икономика на страната преди изтеглянето на силите на САЩ и НАТО.

Настъпването на зимата ще засили острите хуманитарни нужди, пред които половината страна вече е изправена, посочи Шуеп. Той подчерта:

„Цените се повишават поради редица причини, но също така въпросът със санкциите доведе до огромни последици. Виждаме все повече и повече афганистанци, които трябва да продават вещите си, за да свържат двата края, тъй като са изправени пред ситуация да си купуват материали за отопление, като в същото време трябва да се справят някак с нарастващи разходи за храна и други основни артикули.“

Санкциите са предизвикателство при своевременното получаване на помощ и необходимите доставки за страната и е от ключово значение всички санкции да имат хуманитарни изключения, така че организации като МКЧК да могат да продължат работата си, смята той.

Червеният кръст вече изплаща заплатите на 10500 медицински персонал всеки месец, за да гарантира, че основните здравни услуги остават на повърхността, добави Шуеп и беше категоричен:

Определено съзнаваме, че не е нашата основна роля да плащаме заплатите на медицинския персонал. Като хуманитарна организация не сме в най-добрата позиция да правим това. Направихме това по изключение, за да гарантираме, че услугите ще продължат да се предоставят.“

Шуеп, който беше на първото си посещение в Афганистан като директор на операциите след превземането на талибаните, заяву, че агенцията изхранва повечето затворници в страната. Той не успя веднага да каже колко затворници има в Афганистан. Но увери:

„Засилихме подкрепата си за затворите и затворниците, като гарантираме, че се осигурява храна в затворите в цялата страна. Днес около 80% от затворниците се възползват от такава хранителна подкрепа.“

Експертът описа ролята на Червения кръст като „временна мярка“, която става необходима след падането на подкрепяното от САЩ афганистанско правителство. Това се случи, след като Вашингтон започна окончателното си изтегляне на войските през август 2021 г.

Шуеп обясни, че Червеният кръст се е опитал „да гарантира, че основните услуги продължават“ в затворите под управлението на талибаните.

Нито една страна в света не е признала Ислямското емирство на Афганистан, както талибаните наричат ​​своята администрация, оставяйки ги международно изолирани. Религиозната група преди това управляваше Афганистан през 90-те години на миналия век и беше свалена от американска инвазия през 2001 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments