Част 2: Столовата на животинските патогени (18+)

0
242
Мокър пазар
Снимка: Pixabay

Внимание: Статията съдържа смущаващи картини и описания на насилие срещу животни. Не се препоръчва за лица под 18 години, бременни и хора със слаби нерви.

Мокрите пазари, продаващи дивечово месо, не са единствените, представляващи риск за общественото здраве. Природозащитничката организация “Freeland” е една от многото, които се борят за пълна забрана на търговията с диви и екзотични животни с цел предотвратяването на бъдещи пандемии. Основателят й Стийв Галстер коментира:

“Трябва да сложим край на търговията с диви животни и да защитим техните хабитати. Това са и двете основни причини за зараждането на COVID-19”. 

Екипът на “SkyNews” го придружи до пазара Чатучак в Банкок, който е един от най-големите пазари за домашни любимци в Югоизточна Азия. В лабиринта от улички могат да се намерят всякакви животни. 

Диво животно
Диво животно

В един от магазините морски свинчета споделят клетка с таралежи, а до тях има колона от четири клетки, пълни с сурикати. 

“Това тук са различни видове птици, някои са от развъдници, а други са хванати от дивата природа”, обяснява Стийв, посочвайки редица клетки, излъчващи силна миризма. 

“Има диви пуйки, лешояди също, както и различни видове патици. Различни видове в гореща среда представляват голям риск”. 

“Така се заражда птичият грип. Една мигрираща птица откъсната от дивата природа и поставена в контакт с хората и човешката храна”. 

По-навътре в пазара екзотичният микс става все по-разнообразен. В един от магазините има миеща мечка, поставена до скункс и домашна котка. Вътре има и южноамериканска капибара, дъвчеща прясна трева, редом до клетки с кучешки  палета, прерийни кучета и мангусти. В друг магазин жена си играе с голяма котка – каракал. 

“Вярвам, че рискът от прехвърляне на вирус с пандемичен потенциал на подобни пазари е огромен, тъй като се пресъздават перфектните условия за зараждането зоонотични заболявания, предупреждава Стийв. 

“Мисля, че всички подобни пазари са бомба със закъснител, защото различни животни от различни хабитати и части на света биват смесвани и натъпкани едни до други”

Нужно е само едно животно да пренася патоген, към който хората и другите животни нямат имунитет. Това е всичко нужно за избухването на вирусна зараза”

Улавянето и търгуването на диви животни само по себе си представлява риск от зараза, тъй като експертите са установили, че откъсването на животни от естествената им среда и транспортирането им до пазарите поставя телата им на огромен стрес. 

Това отслабва имунната им система и ги предразполага към заболяване от вируси, които впоследствие могат да се прехвърлят и върху хората. И докато “Freeland” се бори за забрана за пазарите, продаващите диви животни, други смятат, че това е практически невъзможно, настоявайки, че животните трябва да бъдат обезпаразитявани и поставяни под по-стриктен контрол. 

Тайландските власти наскоро са дезинфекцирали пазара Чатучак и твърдят, че извършват редовни проверки, за да се установяват опасни незаконни дейности. 

Към края на 2009 нов закон за дивите животни бе гласуван в страната, който предполага по-ясни регулации, както и как да се регулира търговията и притежанието на диви видове. 

След като се запознава с кадрите, заснети от екипа на “SkyNews”, командирът на тайландската група за опазване на околната страна полицай-майор Уйуат Чайсангкха коментира, че докато консумацията на диви животни не е популярна сред повечето тайландци, претъпканите клетки с различни видове животни дават повод за сериозни притеснения. Той смята обаче, че затварянето на подобни пазари би било огромно предизвикателствоЧайсангкха коментира:

“Подобни мерки биха изисквали съвместни международни усилия за прилагането на общи закони във всички страни. В случай че подобна забрана се въведе само в Тайланд, то резултатите едва ли биха били съществени. Що се отнася до пазара Чатучак, тук не се продават само диви животни, като също има и домашни любимци. Това означава, че търговията с животни има различни аспекти, които трябва да се вземат предвид”

Трафик на животни

Основната опасност от пълна забрана на търговията с диви животни е потенциалното й преминаване в сивия сектор, което на свой ред увеличава риска от зоонотични заболявания. 

Легалната търговия с диви животни генерира общо 23 милиарда долара годишно в световен мащаб, като всеки път, когато някой откъсва животно от  дивата природа, съществува риск от пренасянето на нов и непознат за хората вирус. 

Едуин Уик, основател на природозащитническата организация “Wildlife Friends Foundation Thailand” (WFFT), ръководи приют за диви животни и нежелани домашни любимци в Хуа Хин. 

WFFT
Кадър: YouTube

Той коментира: “Рискът се заражда в момента, когато животно бъде откъснато от дивата природа”. 

“Щом животното бъде транспортирано от естествения си хабитат в човешка среда като пазарите, където биват смесвани живи животни с хранителни продукти, рискът става почти неконтролируем

В приюта им около 700 животни, сред които бавни лориси, дикобрани и цивитни котки, като всички са спасени от мокри пазари, където са били търгувани от бракониери.

Уик наскоро е разговарял с незаконен трафикант на диви животни, който е захвърлил пратка от 700-800 змии и влечуги (както и вирусите, които пренасят) в близко село, тъй като не е успял да ги пренесе през границата до Република Лао заради мерките за ограничаване на COVID-19. 

“Когато нещо е незаконно, винаги има някой, който да отговори на търсенето… Някой, който не може да бъде видян или ограничаван”, коментира Уик.  

“Нека въведем регулации и да се погрижим, че са ясни за всички и когато някой иска да търгува с диви животни, то нека е легално и спрямо даден стандарт”. 

Уик и екипът му са разследвали и разкрили престъпна група, която търгува на международно ниво с тигрови котила и дивечово месо, изнасяйки ги към Виетнам, Китай и части на Югоизточна Азия, където често се използват в традиционната медицина.

Един от следователите под прикритие, с когото “Sky News” проведе анонимно интервю, коментира, че купувачите търсят “лепило от тигърска кост” и “тигърско вино”, тъй като вярват, че тигърът е най-силното животно на Земята и консумацията или поглъщането на кръвта му може да прехвърли силите му върху човека. 

Бизнесът е голям. Около 17-18 тигрови бебета са открити в една от пратките, като всяко се продава за около 3 800 британски паунда

Някои се опасяват, че ако търговията с диви животни бъде забранена, неминуемо тя ще премине в ръцете на престъпните групи, които са още по-трудни за регулиране и контрол. Природозащитниците са съгласни, че съществува подобен риск, но смятат, че това е единственият начин да се гарантира безопасността на хората и животнитеСтив Галстър коментира:

“В случай че се забрани търговията, голяма част от нея ще премине в сивия сектор. Това е неизбежно”.

“Същевременно обаче ще има и по-малко търговци, които ще са склонни да рискуват, както и по-малко купувачи, така че в крайна сметка обемът на търговията ще се свие. Това би означавало, че по-малко животни ще бъдат обект на трафик, измъчвани и убивани”

Бъдещето 

С появата на COVID-19 човечеството се озова на исторически кръстопът с дивата природа. В зависимост кога приключи пандемията, стотици хиляди човешки животи ще бъдат загубени, а милиони животни от цял свят ще бъдат измъчвани. 

Каква промяна следва да предприемем? И ще бъде ли достатъчна, за да намалим риска от бъдещето зараждане на подобна глобална здравна катастрофа? 

Световната Здравна Организация апелира за по-стриктни регулации и за по-високи хигиенни стандарти на мокрите пазари, но към момента не призовава за затварянето им. Бен Ембарек от СЗО смята:

“На някои мокри пазари се продава само риба и пресни зеленчуци и плодове, без да се предават диви животни. Такива места могат много лесно да се превърнат в по-безопасни

“На други обаче се продават домашни животни като птици и патици, като безопасността там може лесно да се повиши с по-добра хигиена и т.н., тъй като тези животни са отглеждани във ферми и преминават през редица ветеринарни проверки и приемат регулирана храна, което ги прави безопасни”. 

Той добавя още: “Проблемът се заражда, когато диви животни директно се откъснат от природата и внесат в пазарите, където са в непосредствен контакт с хората и биват убивани и готвени на място. Именно на това трябва да се сложи край

Други обаче смятат, че единственото решение на проблема е пълната и окончателна забрана на търговията с диви животниКоординирането на световните правителства за въвеждането на подобна забрана, която може да предпази хиляди животи, остава огромно предизвикателствоСпециалистът по инфекциозни заболявания проф. Фенуик коментира:

“Би било перфектно да размахаме магическа пръчка и да спрем търговията с диви животни още сега и да сложим край на здравната заплаха, която представлява”

“Хората обаче, които се занимават с подобна търговия, зависят от приходите й. Те са се изхранвали от нея в продължение на десетилетия дори и дори векове и ще ни е нужно много време, докато се промени техният начин на мислене”

След епидемията от “SARS” Китай умъртви хиляди сиветки, след като бяха свързани с разпространението на вируса. От началото на пандемията от COVID-19 има сведения за 200 умъртвени прилепа в Соло, Индонезия. Експерти смятат обаче, че не това е решението. Проблемът е в хората, а не в животните, като именно тяхното поведение трябва да се промени. 

Промяната в ценностната система на хората, хранителните навици и традиционната медицина ще доведат до по-ниска консумация на дивечово месо и ограничаване отглеждането на диви животни като любимци, което е ключово за решаването на проблема.  

Страхът от коронавируса може да доведе до така нужното пробуждане, като отваря възможност за хората да се образоват по отношение рисковете от зоонотични заболявания.

Ограничаване унищожаването на естествените хабитати на животните чрез изсичането на горите и глобалното затопляне също би допринесло за решаване на проблема. В края на краищата, колкото по-малко контакт с дивата природа има човек, толкова по-малък е шансът да се пренесат заболявания от нея. 

И макар пандемията да докосна всяко кътче на Земята изглежда не сме си взели урока за опасността от зоонотични заболявани като “SARS”, “MERS” и птичия грип, които също взеха своите жертви и нанесоха икономически щети. В случай че откажем за пореден път да се поучим от грешките си, е много вероятно да продължим да блуждаем към следващата глобална пандемия. Едуин Уик смята:

Хората не се учат от миналото и продължават да повтарят същите грешки”

“Мисля че в момента всеки би се съгласи с опасностите, за които предупреждавам , но до няколко години най-вероятно всичко ще бъде забравено. Това е и най-лошото на най-интелигентния вид на планетата. Колко по-умни ставаме, толкова по-лесно забравяме”

Попитан дали има вярва в човечеството, той отговаря: “Имам вяра всеки път, когато животно бъде спасено. Когато това чудо се случи, вярата ми се възвръща”

“Вярвам, че хората имат потенциала да го постигнат, защото природата е прекалено красива, за да бъде разрушавана”. 

Прочетете Част 1: Столовата на животинските патогени (18+)

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments