Чанка Коралска призна, че има незаконно строителство в парк „Росенец“ (ОБНОВЕНА)

0
99
Комисия за
Комисия за "Росенец". Снимка: Скрийншот от видео на НС

Зам.-кметът по строителството на Бургас Чанка Коралска призна по време на изслушването си във временната парламентарна комисия по казуса „Росенец“, че там има незаконни обекти. Тя отговори на отправените към нея критики, че кметът Димитър Николов не се яви пред временната комисия, въпреки че е бил поканен по надлежния ред:

„Кметът е делегирал всички правомощия по издаване на заповеди и извършване на процедури по ПУП-ове и незаконно строителство и в тази връзка съм тук аз като представител на Общината, тъй като в писмото, което изпратихте, не беше изяснено какви ще са въпросите. Предполагаме, че тази комисия иска да изясни факти и обстоятелства, които не са с политическа насоченост. Ние бихме могли в достатъчна степен да отговорим на зададените от вас въпроси.“

„Все пак ние като отправяме покана до кмета, отправяме покана до кмета. Предайте на г-н Николов!“, категоричен беше председателят на комисията Калоян Янков от „Демократична България“. 

Той каза още, че неговите проверки са показали, че на този терен има констатирани 18 сгради и съоръжения. 14 от тях според документацията били напълно незаконни. Само четири имат разрешение за строеж, едно има разрешение за ползване, което е трафопоста, и всички останали нямат никаква документация. Как Общината е допуснала строителството на огромни по обем незаконни обекти, поиска да знае Янков. 

„Това, което има при нас за тази територия е в резултат на писма на ДНСК и от Върховната административна прокуратура по започнати проверки. Мога да ви кажа за обектите, за които са извършени проверки. Да, има констатирани незаконни обекти. Тези, които са наша категория са констатирани, и те са двуетажна масивна сграда – пета категория, за която е открито административно производство. Има съставен констативен акт. Установи се, че са част от пристана и обслужва пристана и тя е първа категория, поради което тези документи са изпратени по-късно в ДНСК и там нямам обратна връзка какво се е случило с процедирането на незаконното строителство, както и със самия пристан, тъй като това не е обект, който е в правомощията на Общината, защото по закон ние само отговаряме за обектите четвърта и пета категория. Всяка една институция работи по сигнал. Преди постъпването на сигнала не сме извършвали проверки. Така работят и ДНСК и всички правораздавателни органи. Реагирали сме веднага щом при нас е получен сигнала. Една част от незаконното строителство е в имоти, които са държавна собственост. Няма незаконно строителство в имот, който е общинска собственост. Не разполагаме с човешки ресурс, който да обикаля цялата територия на Общината ежедневно и да следи къде има незаконно строителство. Сега ако тръгнем по някоя улица на София, ще констатираме много голямо незаконно строителство“, отговори Коралска. 

„Общината трябва да следи за всяко незаконно строителство иначе в центъра ще започнат да строят обекти първа категория и да казват от Общината – „Това е първа категория, нас не ни засяга“. Моето проучване показва, че от 18 обекта 14 са незаконни“, категоричен беше Янков. 

От своя страна Димитър Найденов от „Демократична България“ поиска да знае кога е бил приет Подробен устройствен план за нос „Чукалята“. От отговорът на зам.-кмета стана ясно, че първият е бил приет през 2013 година. През 2008 година също е поискано изготвянето на план, но е липсвала кадастрална основа.

От своя страна Найденов поиска в едноседмичен срок от Община Бургас да представят списък на всички обекти и строежи, извършвани в нос „Чукалята“ и по-специално на  района след бариерата до морския бряг

По времето, по което Найденов задаваше своите въпроси на представителите на Община Бургас се стигна до напрежение в комисията. Жечо Станков от ГЕРБ започна да говори на висок той и да протестира защо един и същ депутат задава толкова много въпроси и как неговият ред щял да дойде чак утре сутрин. Освен това се чуха и обвинения, че само депутатите от „Демократична България“ били подготвени за това изслушване, защото останалите членове на комисията не знаели, че то ще се проведе

В крайна сметка Найденов зададе и много важните въпроси дали Община Бургас е събирала през годините данъците за въпросните имоти след издадените Акт 14 и Акт 15, включително и за кея. 

„Улицата е била преградена в продължение на 6 години. Търсила ли си е Община Бургас за заеманата от „Хермес Солар“ общинска улица и ще помоля да информация да се предостави писмено по години“, каза още той. 

От местната администрация поеха ангажимент да предоставят тази информация на временната комисия. 

В хода на изслушването Коралска беше попитана за нейно изказване пред Общинския съвет през месец юли 2020 година, когато беше отменено скандалното решение на местния парламент от 28 април за преминаването на пътя в частни ръце. Тя отново повтори тезата си, която е казвала много пъти, че Общината щяла да придобие нови 1,8 декара. От местната управа казаха още, че следят делата, които се водят за казуса с пътя в „Росенец“, но не коментираха по същество решението на Бургаския районен съд, взето преди дни, защото не били страна по него. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments