Брюксел иска по-бързи визови процедури, за да привлече изследователи от САЩ

Министрите на научните изследвания от блока ще се срещнат на 23 май

0
21
Европейска комисия, ЕК
Европейска комисия. Снимка: КНСБ

Европейската комисия иска от европейските държави да ускорят визовите процедури, за да привлекат американски изследователи, съобщава „Politico“.

Министрите на научните изследвания от блока ще се срещнат на 23 май, за да обсъдят плановете си за привличане на американски изследователи, които искат да напуснат страната заради бюджетните съкращения в областта на науката и изследванията, предприети от администрацията на Тръмп.

Комисарят по въпросите на научните изследвания Екатерина Захариева заяви пред срещата на върха AI & Tech Summit на „POLITICO“, че Комисията планира да направи някои предложения за подобряване на координацията между държавите – членки на ЕС.

„Например, визите, колко бързо издаваме визи“, отбеляза тя и уточни:

„Искаме да мотивираме държавите членки да използват по-бързо инструментите, с които разполагаме, защото скоростта също е от значение.“

Комисията също така планира да запише научната свобода в закон, като част от Акта за Европейското научноизследователско пространство, който Захариева се очаква да предложи през 2026 г.

„Нека да използваме този импулс и тази възможност и да привлечем най-ярките и най-добрите таланти на света“, коментира Захариева.

Миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви план на стойност половин милиард евро за привличане на американски изследователи.

Част от това финансиране ще бъде насочено към безвъзмездни средства за изследователи, които искат да се преместят.

Захариева се позова и на репресиите срещу университетите в САЩ, за да аргументира искането си за достатъчно средства за наука и изследвания в следващия седемгодишен бюджет на ЕС, който започва през 2028 г. Заседанието на колегиума на всички комисари на Комисията обсъди въпроса в сряда. Тя подчерта:

„Знаем, че говорейки за наука, че за нашите трансатлантически приятели науката вече не е толкова важна. Ето защо следващият бюджет е наистина важен.“

В проекта на Комисията за следващия бюджет, публикуван през февруари, изследователските и индустриалните програми на блока ще бъдат обединени в един „Фонд за конкурентоспособност“ – ход, който се оказа противоречив сред изследователите.

„Целта наистина е да се повиши нашата конкурентоспособност“ и следващият бюджет на ЕС „трябва да бъде много по-прост, много по-фокусиран“, заяви Захариева.

Присъединете се към нашия Телеграм

Путин предлага преговори за мир на Украйна, докато Западът настоява за незабавно примирие

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments