Бомбоубежища в Старазагорска област: Колко и в какво състояние са те?

0
164
Изба, мазе
Изба, мазе. Снимка: Pixabay

Скоро се навършва месец от началото на военната инвазия на Русия в Украйна. Конфликтите между двете страни, взели стотици жертви, породиха вълна от тревога в цяла Европа, а и не само. Страховете на хората са свързани с опасност от Трета световна война, бомбардировки и в най-лошия сценарий – ядрен конфликт.

Тези и подобни опасения насочиха фокуса на родното правителство към въпроси, които никой от нас не е предполагал, че ще бъдат повдигнати в XXI век. Един от тях е този за бомбоубежищата. С колко такива разполага държавата, какво е тяхното състояние и биха ли могли да се ползват в случай на нужда?

Междувременно на 10 март МВР публикува списък на скривалища и противорадиационни укрития, които са в добро и задоволително състояние. От посочената информация става ясно, че тези обекти са 292. Част от тях са в училища, други са в промишлени обекти или общински сгради.

България разполага със 704 колективни средства за защита, което е значителен брой, съобщи в началото на март главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ /ГДПБЗН/.

Подземен склад
Подземен склад. Снимка: Pixabay

Каква е ситуацията в шестия по големина град в България, а именно Стара Загора? Две са скривалищата на територията на областта, посочени във въпросния списък на МВР. Едното от тях се намира на обект КСЗ ТЕЦ „Марица-изток 2“ ЕАД в село Ковачево, а другото е на обект ДЗУ АД – на адрес бул. „Никола Петков“ №10, в промишлената зона на областния град.

С цел да получим по-изчерпателна информация от Искра.бг се свързахме с комисар Стоян Колев, директор на РД ПБЗН в Стара Загора. Той е на мнение, че за бомбоубежищата „излишно се вдига шум. Това са неща, които само при военно време, реално, би следвало да излязат наяве и съответно да се ползват от гражданите“.

  • Колко са все пак укритията в района?

    30 броя са собственост на МВР в областта. От тях 24 са в Стара Загора, останалите 6 са в Казанлък. Има много други, които са собственост на съответните предприятия, има в учебни заведения, в частни жилищни сгради, навсякъде има.

  • Какво е тяхното състояние към настоящия момент?

    На някои е задоволително, на някои е незадоволително. Ако се налага да бъдат ползвани, могат веднага да бъдат приведени в състояние да изпълнят функциите си.

  • Колко време би било необходимо за тази цел?

    Зависи. От 5 до 10 дни са нужни, за да се въведат в ред тези, които са в задоволително състояние. За останалите ще трябва повече време, но не мога да се ангажирам с конкретни срокове.

„Нали знаете, че снегорините през август месец никой не ги ползва. И ги подготвяме през октомври, за да може през зимата, когато има сняг, да бъдат на разположение. Същата е ситуацията със скривалища и бомбоубежища. Ако се наложи и ако бъде повишена степента на готовност, веднага ще бъдат приведени в такова състояние, че да бъдат ползвани“, добави комисарят.

Подземен паркинг
Подземен паркинг. Снимка: Pixabay

Примерът обаче е доста релативен, смятаме ние, тъй като макар и само през зимата, снегорините се ползват всеки сезон. В тази връзка комисар Колев се надява „да няма системност и в тази посока“.

С цел защита биха могли да бъдат експлоатирани и мазетата в жилищните сгради, „повечето такива, които са със стоманобетонни конструкции, щом издържат на съответните степени на земетресение, би следвало да могат да бъдат ползвани и за скривалища“, поясни комисар Стоян Колев. По негови думи подходящи за бомбоубежища са и подземните паркинги под търговските центрове, тип мол.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments