БНБ повиши прогнозата си за ръст в икономиката

0
33
Икономика
Икономика. Снимка: Pixabay

Българската народна банка е повишила прогнозите си за ръста в икономиката в страната, съобщиха от институцията. Според базовия сценарий на прогнозата на БНБ през 2021 година Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще нарасне 4,10%. През следващата година ръстът на икономиката ще бъде още по-голям – 4,60%, а през 2023 година ще има леко забавяне с 3,50%.

Само ден преди БНБ да обяви своите очаквания Асен Василев представи прогнозите на Министерството на финансите (МФ), според които ръстът на БВП за тази година ще бъде 3,50%. Другата голяма разлика в прогнозите е инфлацията. Според финансовото министерство инфлацията за тази година ще бъде 2%, а според новата прогноза на БНБ – 3,50%.

Ако прогнозата на Централната банка се окаже по-точна, в края на годината в държавната хазна ще има повече приходи от предвидените в предложената от министерството актуализация на бюджета. Защото ръстът на икономиката и по-високата инфлация водят и до повече приходи в държавната хазна. Новата прогноза на БНБ е по-оптимистична от предходната, направена през месец март.

Последните разчети на банката отразяват очакваните средства, които ще получи нашата страна за изпълнение на проекти по Националния план за възстановяване, както и очакваните промени в нетния износ, пише в анализа на Централната банка.

Основна положителна роля за очаквания ръст на икономиката ще има вътрешното търсене, което ще се дължи главно на частния сектор. Ролята на държавния бюджет за ръста на БВП ще отслабва в резултат на премахването на въведените по време на пандемията от COVID-19 антикризисни мерки, които ще са компенсирани от нарастване на финансираните със средства от Националния план за възстановяване разходи.

Износът също ще има положителна роля за ръста на икономиката, което ще се дължи на подобряване на икономическата активност в основните търговски партньори на България.

След нарастване на инфлацията до 3,50% през 2021 година, от БНБ прогнозират инфлацията през следващите 2 години да се намали и да е съответно 0,80% и 1,10%. Причина за високата инфлация през тази година ще бъде поскъпването на енергийните продукти и на храните, което следва движението на цените им на международните пазари. Очакваното понижение на международните цени през следващите 2 години ще бъде предпоставка и за намаляване на инфлацията у нас.

Рисковете пред осъществяването на прогнозата на банката са свързани с разпространението на COVID-19. По-конкретно с ново затягане на ограничителните мерки в световен мащаб при недостатъчен групов имунитет или разпространение на варианти на вируса, при които ваксините са по-малко ефикасни. Възможността за по-малък растеж в периода от 2022 до 2023 година идва и от евентуалното забавяне на изпълнението на програми по Националния план за възстановяване.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments