Близо половината американци настояват: Тръмп да бъде обвинен за щурма над Капитолия

0
16
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook
Президент на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook

Около половината от американците смятат, че бившият президент Доналд Тръмп трябва да бъде обвинен в престъпление за ролята си в нападението срещу Капитолия на 6 януари 2021 г., показва ново проучване. То е на Центъра за изследване на обществените отношения на “Associated Press“ – NORC и показва, че 48% от пълнолетните американски граждани са на мнение, че бившият президент трябва да бъде подведен под отговорност, а 31% твърдят, че той не бива да бъде обвиняван. Други 20% споделят, че не знаят достатъчно подробности по случая, за да изразят мнение. 58% процента казват, че Тръмп носи голяма или дори огромна отговорност за случилото се в онзи ден.

Проучването е проведено след пет публични изслушвания от комисията на Камарата на представителите, която разследва трагедията на 6 януари и се опитва да обрисува потенциалната вина на Тръмп за събитията, довели до смъртоносния щурм. То обаче беше проведено преди изненадващото изслушване във вторник с участието на бившата съветничка на Тръмп в Белия дом Касиди Хътчинсън. Нейните шокиращи показания са най-убедителното доказателство, че бившият държавен лидер вероятно е свързан със сериозни престъпления.

Мненията за наказателната отговорност на Тръмп очаквано се разделят по партийна линия – 86% от демократите и само 10% от републиканците смятат, че Тръмп трябва да бъде обвинен в престъпление. Сред републиканците 68% вярват, че на бившия държавен глава не трябва да се повдигат обвинения, а 21% отговарят, че не знаят. Въпреки това фактът, че почти половината от страната смята, че той трябва да бъде преследван по съдебен път, е забележителна и категорична позиция за бившия президент, която показва трудностите, с които може да се сблъска той, ако отново се кандидатира за пост в Белия дом през 2024 г.

Комисията планира да продължи своето разследване в Конгреса и през следващите седмици да представи нови доказателства срещу Тръмп, включително пред главния прокурор Мерик Гарланд. Независимо от общественото мнение за вероятното криминално участие на Тръмп в щурма над Капитолия, законодателите продължават да се сблъскват със суровата реалност – макар че те могат да разследват събитията от 6 януари и да издават призовки за събиране на информация, само Министерството на правосъдието може да повдигне наказателни обвинения.

През последните седмици има ясни признаци, че Министерството на правосъдието изглежда задълбочава разследването си за потенциалната вина на Тръмп и други замесени лица. Вчера федерални агенти иззеха мобилния телефон на адвоката на Тръмп Джон Ийстман, който е водеща фигура при изготвянето на плана за оказване на натиск върху тогавашния вицепрезидент Майк Пенс да анулира резултатите президентските избори.

Миналата седмица властите претърсиха дома на Джефри Кларк във Вирджиния, за когото се знаеше, че в Министерството на правосъдието подкрепя фалшивите твърдения на Тръмп за изборна измама. Агентите връчиха призовки и на председателите на Републиканската партия в Аризона, Невада и Джорджия – три щата, които подкрепиха президента Джо Байдън и в които съюзниците на Тръмп създадоха списъци с „алтернативни избиратели“, предназначени да подменят вота. Междувременно републиканците в други два щата – Мичиган и Пенсилвания разкриха, че са били разпитвани от ФБР.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments