Благотворителна организация ще съди Италия заради отказ да приеме спасителен кораб с мигранти

0
52
Мигранти от Африка в Средиземно море. Снимка: wikimedia commons
Мигранти от Африка в Средиземно море. Снимка: wikimedia commons

Благотворителна организация се готви да заведе дело срещу италианското правителство, след като стана ясно, че властите са отказали да допуснат до сицилианско пристанище 35 спасени в морето мигранти, които са пътували на борда на спасителн кораб. На мигрантите, които според длъжностните лица са „здрави„, е било разпоредено да останат на борда на спасителния кораб в Сицилия, докато на други 144 е било разрешено да слязат. Капитанът на плавателния съд е отказал да се подчини на исканията на властите да напусне пристанището.

Скандалът се случва в точно в момент, когато Рим потвърди обещанието си да спре потока от мигрантски лодки, пресичащи водите на Средиземно море.

Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони изказа първата си официална реч пред депутатите в края на октомври, като използва случая да подчертае проблема, свързан с мигрантската вълна. Тя заяви, че се стреми да спре дейността на трафикантите на хора и да им попречи да решават кой да влезе в Италия. Крайнодесният министър на инфраструктурата Матео Салвини обясни по-рано днес в ефира на италианското радио, че при все по-опасните „организирани пътувания“ се превозват нелегално не само хора, но и оръжия и наркотици.

Италия е един от основните входни пунктове към Европа, като от началото на годината по данни на ООН около 85000 мигранти са пристигнали на територията на страната с лодки. Мигрантите обикновено отплават с малки, претъпкани лодки от Северна Африка, като често се случва да изпаднат в беда и да бъдат спасявани от благотворителни кораби.

„SOS Humanity“ – който плава под германския флаг – беше един от двата спасителни кораба, на които беше позволено да акостират в Катания, Сицилия, през уикенда. Той е бил в морето в продължение на 13 дни в очакване на безопасно място. Други два кораба все още са в морето. По повод на това италианският министър на вътрешните работи Матео Пиантедоси заяви, че тези, които не се считат за уязвими, ще трябва да напуснат италианските води, като за тях трябва да се погрижи „държавата, на която принадлежи флага„, която в този случай е Германия. Според Тил Руменхол, ръководител на операциите на спасителния кораб, решенията за определяне на уязвимите лица са били взети при „произволни и неадекватни условия„.

Германската благотворителна организация твърди, че постановлението на италианския министър, касаещо мигрантите, нарушава както италианското, така и международното право. „SOS Humanity“ обяви още, че ще обжалва постановлението пред Административния регионален съд в Рим и започва ускорено производство в самата Катания, за да може молбите за предоставяне на убежище на останалите на борда да бъдат разгледани „на сушата„. Италианското правителство все още не е отговорило на заплахата от съдебни действия.

Както организацията „SOS Humanity“, така и „Лекари без граници“, които управляват втория кораб, акостирал в Катания, твърдят, че всички на борда на техните кораби са уязвими, тъй като са били в беда преди да бъдат спасени от морето. И двата кораба в Катания, както и останалите два, които остават в морето, съобщават за хора, които са принудени да спят по пода и палубите, за разпространение на инфекции, предизвикващи треска и краста, и за недостиг на храна и медицински консумативи. Някои от мигрантите плават на борда на корабите в продължение на над две седмици.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments