Бивши социални министри с плюсове и минуси на Бюджет 2023 г.

0
48
Бюджет
Снимка: Pixabay

Не може да се очакват реформи с бюджет, който се приема през юли на текущата година, коментира бившият социален министър Христина Христова в ефира на „NOVA“. Според нея държавата може да прави доходни политики, но те ще обхващат работещите в публичната сфера и все повече пенсионната система.

Все по-голям ще става проблемът с финансовата устойчивост на пенсионната система, прогнозира Христова. По думите й осигуровките, които внасят този месец работещите, трябва да бъдат достатъчни за пенсиите през следващия месец, но стигали едва наполовина. Тя обясни, че през 2005 г. на пазара на труда са излизали 100 души, като 123 са ги замествали. През 2022 г. същият брой хора на пазара на труда били замествани от 69 души.

Финансистът и бивш народен представител Любомир Каримански изтъкна, че не се наблюдавали такъв икономически растеж и производителности, които да гарантират по-високите доходи, приближаващи ни до средните за Европа. Той определя Бюджет 2023 г. за неизпълним и обясни защо:

„Към края на май капиталовата програма на бюджета е изпълнена на 21%, до края на годината, каквото и да направи това правителство, то повече от 42-3% не може да изпълни от капиталовата програма.“

Бившият социален министър Иван Нейков смята, че Бюджет 2023 г. ще започне да се прилага най-рано от септември. Той поясни, че Общините трябва да направят актуализация на бюджетите си, базирайки се на републиканския, а това означавало, че се говори за 4-месечен бюджет.

Нейков посочи, че са отделени повече пари за просвета, здраве и социална политика, но големият изпит за финансовият министър и въобще за кабинета ще бъде Бюджет 2024 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments