Бивш инженер на Google, обвинен в кражба на секретни данни за изкуствен интелект

0
18
Изкуствен интелект.
Изкуствен интелект. Снимка: Пиксабей

Бивш софтуерен инженер на Google е обвинен от САЩ в кражба на търговски секретни данни за изкуствен интелект /AI/, докато тайно е работил за две китайски компании, съобщава „BBC“.

Линуей Динг, известен също като Леон Динг, беше обвинен в Калифорния по четири обвинения и арестуван в сряда. Твърди се, че китайският гражданин е откраднал повече от 500 поверителни файла. Ако бъде признат за виновен, той е изправен пред до 10 години затвор и 250 000 долара глоба по всяко едно от обвиненията. Адвокатът на Динг не може да бъде намерен, за да коментира случая, съобщават местните медии.

Информацията, в която е обвинен мъжът, е свързана с инфраструктурата на суперкомпютърните центрове за данни на Google, които се използват за хостване и обучение на големи AI модели. Според обвинителния акт Леон Динг е бил нает от Google през 2019 г. и неговите отговорности включват разработването на този софтуер. Твърди се, че той е започнал да качва информация, съхранявана в мрежата на Google, в личен акаунт в Google през май 2022 г. Тези качвания са продължили периодично в продължение на една година, гласи обвинителният акт.

Междувременно се твърди, че Дин прекарал няколко месеца в Китай, работейки за Beijing Rongshu Lianzhi Technology – стартираща технологична компания, която се обърнала към него за съдействие. В обвинителния акт се казва, че на мъжа са били предлагани 14 800 долара (11 620 британски лири) на месец, за да бъде главен технологичен директор на компанията. Твърди се също, че е основал своя собствена технологична фирма, Shanghai Zhisuan Technology, която се фокусира върху разработването на изкуствен интелект и машинно обучение, и се е превърнал в главен изпълнителен директор на същата тази фирма.

„BBC“ се свърза с Rongshu, докато Zhisuan не можа да бъде открита веднага за коментар.

Прокурорите твърдят, че Динг никога не е казвал на Google за работата си за двете компании. В обвинителния акт се посочва, че той е кандидатствал за базирана в Китай организация за подпомагане на развитието на този бизнес и го е представил на конференция за инвеститори в Китай през ноември 2023 г. Следващия месец той е регистриран от Google в опита си да качи възможно най-много файлове на личния си компютър, докато се е намирал в Китай, но самият Динг е казал на следователя на Google, че прави всичко това, за да предостави доказателство, че работи за технологичния гигант. Твърди се, че когато мъжът се е върнал обратно в САЩ и без знанието на Google, Динг е резервирал еднопосочен билет от Сан Франциско до Пекин, преди да подаде оставка на 26 декември. Дни по-късно Google отново става подозрителен, след като научава за действията му на конференцията и спира достъпа му – търсейки историята на дейността му, за да разкрие неоторизираните качвания.

Говорителят на Google Хосе Кастанеда напомни, че компанията има „строги предпазни мерки за предотвратяване на кражбата на тяхната поверителна търговска информация и търговски тайни, добавяйки, че компанията бързо е предупредила властите, когато е открила доказателства за предполагаеми нарушения.

Възможно ли е да се регулира изкуственият интелект?

Защо да направите изкуствения интелект безопасен не е толкова лесно, колкото си мислите? Главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд каза в свое изявление в сряда, че Линуей Динг се стреми да обогати, като работи тайно за компании, които „търсят предимство в надпреварата за технологиите за изкуствен интелект“. Гарланд уточни:

„Министерството на правосъдието няма да толерира кражбата на изкуствен интелект и други модерни технологии, които могат да изложат на риск националната ни сигурност.“

Директорът на ФБР Кристофър Рей подчерта, че предполагаемите действия на Линуей Динг са най-новата илюстрация на усилията, до които компаниите в Китай ще стигнат, за да откраднат американските иновации.

САЩ и Китай са въвлечени в ожесточена търговска битка през последните години, като и двете страни се опитват да спечелят конкурентно предимство пред другата. Спорът накара и двете страни да наложат мита върху стоките на другата на стойност стотици милиарди долари. Търговските отношения се влошиха при администрацията на Байдън, като двете страни наложиха нови бариери пред търговията, включително ограничения върху износа на компютърни чипове.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments