Безопасността на децата в интернет зависи от родителите

0
361
Деца
Снимка: Уикипедия

Миналата седмица присъствах на тазгодишния Ден на по-безопасен интернет в Найроби, където разбрах, че днешните родители трябва да бъдат по-загрижени за това какво правят децата им с мобилните си телефони, пише репортерът на “Daily Nation” Фостин Нгила. 

Днешните деца, известни като поколение Z, са по-свързани в интернет от всяко едно предходно поколение, а това се дължи на модерните технологии и смартфоните. Те консумират онлайн съдържание с минимално ограничение, тъй като техните родители са заети да ходят на работа.

Съществуват обаче много рискове, свързани с оставянето им да сърфират в интернет без надзор: тормозът и насилието са един от тях.

Киберкомуникацията, една от формите на кибертормоз, която се разпростира до физическо насилие, надхвърля по сериозност постоянния мониторинг, фалшивите обвинения и заплахите за физическото следене.

Има случаи, в които един побойник може да грабне телефона на детето ви, да влезе в неговите акаунти в социалните медии и да публикува неподходящо съдържание, с което да го компрометира.

Дете, смартфон. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Родителски контрол

Ако вземем предвид този пример, онлайн насилникът може да злепостави детето ви както психически, така и физически. Може да разпространи например жестоки съобщения за вашето дете чрез публикации или лични съобщения в WhatsApp, Facebook, Twitter или Instagram.

Това би било сериозна заплаха за здравето на малчугана, която води до спад в неговите постижения в училище, както и спад на самочувствието му, което означава, че влияе на обучението му.

За да се осигури морален упадък на вашето дете, е достатъчно да бъдат изтеглени порнографски материали на неговия телефон – друг способ на кибернасилниците.

Фейсбук в партньорство с платформата Watoto Watch, местна организация за детска онлайн безопасност, е разработил съвременни начини да осигури на родителите варианти, с които лесно да могат да контролират онлайн достъпа на децата си.

С появата на изкуствения интелект (AI) в онлайн безопасността на децата се наблюдава значителен напредък. Родителите обаче все още трябва да останат наблизо, за да проверят телефоните на децата си.

Онлайн родителският контрол е предназначен да блокира вредни съобщения, тъй като въпреки възрастовото изискване на Фейсбук за откриване на акаунт от 13-годишна възраст, е много вероятно някой недоброжелател да инсталира приложението на телефона на петгодишния ви син например и да му показва нецензурно съдържание.

Телефон
Източник: Wikimedia Commons

Указания за безопасност

Макар собствениците на платформи за социални медии да са отговорни за създаването на канали за отчитане, блокиране и контрол на поверителността, родителите се нуждаят от осведоменост как да използват тези инструменти.

Отговорност на родителите е да научат как да ограничат думите, които децата търсят в мрежата, което трябва да започне с инсталирането на подходящи за деца приложения, които да заменят социалните мрежи с подходящи песнички и картинки, подходящи за възрастта им.

Съветът към родителите е да ограничат приложенията, които устройството може да изтегли, както и да помогнат на детето да се научи как да използва разпознаване на лица и пръстови отпечатъци като пароли, така че когато телефонът се затвори, никой освен него да не може да го отключи.

Тъй като училищата не успяват да научат учениците на тези умения, платформата Watoto Watch ще помогне в това начинание на родителите. Засега тя  е активна едва в четири окръга на САЩ, но планът е да се разраства, за да може родителите да осигурят на децата си едно по-сигурно детство в интернет пространството.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments