Белгийският крал изразява “дълбоко съжаление” за колониалните злоупотреби с Демократична Република Конго

0
157
Африкански деца.
Снимка: Пиксабей

Кралят на Белгия Филип изрази своето “дълбоко съжаление” към Демократична Република Конго за колониалните злоупотреби на страната си, пише “BBC”

Управляващият монарх направи коментарите в писмо до президента Феликс Тшисекеди по повод 60-годишнината от независимостта на Демократична Република Конго.

Белгия контролира централноафриканската държава от 19-ти век, докато не печели независимостта си през 1960 година. Милиони африканци загиват по време на кървавото колониално управление в Белгия. Вече има и обновена информация към историята на европейската нация след смъртта на Джордж Флойд в полицейските арести в САЩ и последвалите протести на “Black Lives Matter”.

Хиляди белгийци излязоха на демонстрации по улиците през последните седмици, а статуите на колониалния лидер на Белгия крал Леополд II бяха осквернени от вандали. Властите в Антверпен са премахнали негова статуя от публичен площад.  Смята се, че повече от 10 милиона африканци са загинали по време на неговото царуване. Крал Филип е пряк потомък на владетеля от 19 век.

Какво заяви крал Филип?

Това е първият път, когато белгийски монарх официално изразява угризения за случилото се по време на колониалното управление на страната. Казаното от него обаче не доведе до извинение. В писмо, изпратено до президента Цишекеди и публикувано в белгийски медии, крал Филип възхвалява “привилегированото партньорство” между двете държави към днешна дата. Той обаче казва, че е имало “болезнени епизоди” в тяхната история, включително по време на управлението на крал Леополд II – който той не посочва пряко – и през 20 век.

“Бих искал да изразя дълбокото си съжаление за тези болезнени моменти от миналото, болката от които сега се възражда от дискриминацията, която все още е твърде присъстваща в нашите общества”, пише крал Филип.

“Ще продължа да се боря с всички форми на расизъм. Насърчавам размишленията, започнати от нашия парламент, така че паметта ни да бъде окончателно успокоена.”

Точно както Великобритания, Белгия е конституционна монархия, което означава, че изявлението на крал Филип ще бъде предварително съгласувано с правителството на министър-председателя Софи УилмъсПо-рано този месец братът на крал Филип, принц Лоран, защитаваше Леополд II.

“Самият той никога не е ходил в Демократична Република Конго”, казва принцът в интервю. “Не виждам как е могъл да накара хората там да страдат”, защити се още той.

Принц Лоран обаче добави, че винаги когато се е срещал с африкански държавни глави, той винаги се е извинявал “за действията, които европейците причиняват на африканците като цяло”.

Каква е историята?

През 19 век европейските сили започват да изземват големи части от Африка за колониална експлоатация.

Крал Леополд II получава личен контрол върху огромни райони около басейна на река Конго – мястото, което ще стане известно като “Свободната зона на Конго”.

Колонизацията в страната е продължила от 1885 до 1908 г. През този период се смята, че повече от 10 милиона африканци са умрели от болести, колониални злоупотреби и докато са работили върху плантации за краля.

Властите са извършвали зверства като например рязане на крайниците на поробени хора, когато те не са отговаряли на квотите за добиване на материали като гума, изисквана от короната.

В един момент условията стават толкова ужасни, че други държави се надигат и осъждат зверствата. Крал Леополд II се отказва от пряк контрол върху колонията през 1908 г. и Белгия официално анексира страната, преименувайки я на Белгийско Конго. Колонизаторите продължават да използват африканците като работна ръка и се опитват да я превърнат в “моделна колония”. Широката съпротива в крайна сметка довежда до там, че нацията печели независимостта си през 1960 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments