Бедността убива тропическите гори на Амазонка

0
33
Тропически гори на Амазонка

На разсъмване в това малко амазонско село в бразилския щат Пара, ята от шумни зелени папагали летят отгоре, докато деца тичат и играят между дървени къщи, издигайки пясъчна почва – на места бяла и гола като плаж, пише „Асошиейтед прес“.

Земята разкрива един от парадоксите на тропическите гори. Известна със своята красота и биоразнообразие, животворните хранителни вещества на гората се съхраняват най-вече в дърветата и другите растения, а не в почвата.

Когато гората е изсечена — за ранчо за добитък, соево поле или дори за малка група селски домове — комбинацията от жарко амазонско слънце и интензивни валежи се комбинират, за да извлекат оскъдни хранителни вещества от почвата само за няколко години, оставяйки след себе си изненадващо безплодна земя.

Тази бедна мръсотия затруднява поддържането на селското стопанство на едно място. И в регион с едни от най-високите нива на бедност в Бразилия, хората с малко възможности често просто изоставят деградирали полета и изчистват повече гори – ускорявайки цикъла на обезлесяване, който застрашава климата на планетата и милионите видове, уникални за Амазонка. Джъдсън Ферейра Валентим, почвен учен от правителствената агенция за земеделски изследвания Embrapa, обясни:

„Биоразнообразието е богато, но толкова много хора са много бедни. Не можем да защитим тропическите гори, без да се справим с бедността на Амазонка.“

Тази история е част от The Protein Problem, поредица от „Асошиейтед прес“, която разглежда въпроса: Можем ли да нахраним този растящ свят, без да повлияем на планетата?

Единственият начин да се постигнат и двете цели е да се намерят повече пътища за хората да си изкарват прехраната си в Амазонка, без допълнително да се унищожават тропическите гори, казват експерти, които отдавна работят в региона. Това означава по-ефективно използване на вече обезлесена земя — за намаляване на натиска за изсичане на повече гори — както и подкрепа на бизнеси, които събират устойчиво местни продукти като асаи и какао.

Мащабът на изоставените ферми и пасища в бразилската Амазония е огромен – обхваща площ, по-голяма от Португалия, според анализ на „Асошиейтед прес“ на данни, получени от сателитни изображения от бразилското изследователско сътрудничество Mapbiomas. Други изследователи изчисляват, че животновъдството, което представлява между 60% и 80% от обезлесяването в бразилската Амазония, е само една трета толкова продуктивно, колкото би трябвало да бъде, и че увеличаването на ефективността на една и съща земя повече от това би отговорило на нарастващите изисквания за месо до 2040 г. Бразилия е основен износител на говеждо месо за световните пазари и в момента 43% от говедата в Бразилия се отглеждат в региона на Амазонка, според анализ на „Асошиейтед прес“ на правителствени данни.

Ето какво коментира Рейчъл Гарет, изследовател в Кеймбриджкия университет, който провежда теренна работа в Амазонка от 2006 г.:

„Трябва да наложите закони срещу обезлесяването, но това е само част от решението. Трябва също така да дадете на хората алтернативи, за да подобрят поминъка си.“

Има 28 милиона души, живеещи само в бразилската част на Амазонка – включително местни фермери, животновъди, които са мигрирали от други части на страната, и заселници, преместени насилствено преди десетилетия, когато правителството отне старата им земя за инфраструктурни проекти като язовира „Итайпу“.

Суперзареждане на почвата

Производителят на млечни продукти Едсън Сесар де Оливейра експериментира със засаждането на местно бобово растение, наречено фуражни фъстъци, заедно с тревата в своите пасища в щата Акре. Това растение привлича бактерии към корените си, които могат да изтеглят азот от въздуха в земята, като по същество действат като евтин естествен тор.

Докато пасищата, съдържащи само трева, могат да се влошат само за две или три години, добавянето на бобови растения може да удължи плодородието на почвата до десет или повече години. Освен това е с по-високо съдържание на протеини, отколкото само тревата, което помага на добитъка да расте по-бързо.

Де Оливериа, който каза, че не може да си позволи химически торове, е забелязал, че пасищата с фуражни фъстъци не пожълтяват по време на сухия сезон. А кравите, които пасат там поне две нощи, дават около 20% повече мляко, каза още той.

Вкусове от дъждовните гори: асаи и какао

Цезар де Мендес се опитва да развива бизнес в тропическите гори, без изобщо да сече дървета. Разхождайки се през гората покрай приток на Амазонка в Пара, той посочва яркожълти плодове, които поникват, понякога по двойки, от средата на стволовете на дърветата. Това е какаото, растението, отговорно за една от най-големите радости на света: шоколада.

Неговата компания De Mendes Chocolates използва какао, събрано от девствени тропически гори. Той се надява, че клиентите ще оценят как различните микроклимати и почвени условия в региона фино влияят върху вкуса на шоколада.

Идеята за събиране на плодове от дъждовна гора е проста, но разширяването на устойчив бизнес не винаги е лесно. Самото пускане на плодове на пазара, преди да се развалят, може да бъде огромно предизвикателство. Миналата година по време на дъждовния сезон един път беше затворен за 90 дни.

Едно решение е да се изградят малки преработвателни фабрики в близост до гората, както направи дългогодишният земеделски колектив Projeto RECA в северния бразилски щат Рондония. Работниците събират плодовете асаи от местните берачи, след което ги транспортират обратно до кампуса на Projeto RECA на задната част на мотоциклет, за да могат бързо да бъдат превърнати в конфитюри, сиропи и замразена плодова каша, преди да се развалят.

„Гората ни поддържа“

Въздействието на изменението на климата вече се усеща на местно ниво в региона на Амазонка, което налага други адаптации. Доколкото разказват историите им, коренното население Тембе от село Текохау използва огън, за да разчисти малки парцели земя, за да отглежда маниока, боб и други култури за препитание. След като са се занимавали със земеделие в продължение на три години, те ще разчистят нова земя. Тъй като парцелите им са малки, общото въздействие върху гората е минимално. Но сега селският вожд иска да намери други начини за управление на плодородието на почвата.

„Искаме да подобрим селското стопанство тук, на едно конкретно място, а не да продължаваме да опожаряваме ниви и да изтласкваме природата назад“, коментира Капараи Тембе, оставяйки мотиката си на земята и изтривайки потта от челото си, и добавя:

„Трябва да подхранваме почвата.“

По-рано тази година селяните са третирали полето с прах, направен от смлян варовик. Това е техника за намаляване на естествената киселинност на амазонската почва. Тембе също е започнал да засажда друго бобово растение, наречено гълъбов грах, за да добави азот към почвата.

Докато се връща към селото, Тембе чува дрезгавия писък на ален ара.

„Това е напомняне къде съм“, каза той и сподели:

„Гората поддържа нас, животните, растенията – искаме да я защитим.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments