Байдън подкрепя финансирането на повече полиция за борба с престъпната вълна

0
32
Дьо Байдън подписва заповеди.
Снимка: Фейсбук страницата President Joe Biden

Президентът на САЩ Джо Байдън разкри план, който включва финансиране на повече полицейски представители за борба с нарастването на броя на убийствата в цялата страна, за което той обвини небрежния контрол върху оръжията, съобщава “BBC”Той каза, че длъжностни лица в райони с висока престъпност могат да наемат повече служители на реда, използвайки средства за подпомагане на коронавирусната криза.

Стратегията на Байдън за борба с престъпността изисква ограничаване на дилърите на оръжия и трафика на огнестрелни оръжия. Републиканците изобразяват демократите на Байдън като слаби по отношение на престъпността, на фона на призиви на левицата да обезвреди полицията.

Обявявайки своята стратегия от пет точки в Белия дом в сряда, президентът призова градовете и щатите да използват 350 млрд. долара (250 млрд. паунда) финансови средства от програмата за облекчаване на последствията от COVID-19, включвайки усилията за обществена безопасност, като добавяне на повече полицейски служители, дори извън предварително предвидените служители Президентът обяви:

“Това означава повече полицаи, повече медицински сестри, повече съветници, повече социални работници или прекъсващи насилието в общността, за да помогнат за разрешаването на проблемите, преди да ескалират в престъпления.”

Някои членове на партията на Джо Байдън усилиха призивите на активистите на Black Lives Matter да обезвредят полицията, въпреки че самият президент се противопостави на непопулярния сред повечето избиратели лозунг. Байдън – който като сенатор написа законопроект за престъпленията от 1994 г., широко обвиняван за масово затваряне на чернокожи хора, заяви вчера:

“Това не е моментът да загърбим правоприлагащите органи или нашите общности.”

Освен ако не бъде опитомена, престъпната вълна вероятно ще се превърне в основен проблем преди средносрочните избори за Конгреса догодина.

По време на изказването си в Белия дом президентът спомена и въоръжените бунтовници, заявявайки, че ще им трябват „F-15 и може би някои ядрени оръжия“, за да се справят с правителството на САЩ. Администрацията на Байдън предлага контрола върху оръжията като средство за борба с насилствените престъпления, въпреки че демократичните законопроекти в Конгреса за ограничаване на достъпа на американците до огнестрелни оръжия са блокирани от републиканците.

Стратегията на администрацията също така предлага инвестиции в програми за намеса на насилието в общността, възможности за заетост и летни дейности за тийнейджъри и млади възрастни, както и подкрепа за бивши американци-затворници, които се връщат отново в своите общности.

Наскоро президентът беше домакин на няколко кмета на големи градове в Белия дом за дискусия относно превенцията на престъпността.

Защо САЩ стават свидетели на повече насилие?

През март ФБР публикува предварителни статистически данни за 2020 г., показващи значителен скок – 25% – в убийствата от предходната година. Досега възходящата тенденция продължава и през 2021 година. Бюрото ще пусне официалните си данни от проучването през септември. Ако ранните прогнози се утвърдят, това ще бъде едно от най-големите увеличения на убийствата, наблюдавани някога. Джеф Ашър, съосновател на AH Datalytics и бивш анализатор на ЦРУ и Министерството на отбраната, заяви пред BBC:

“Това е широкомащабно нарастване на насилието в национален мащаб.”

Някои анализатори обвиняват за вълната от убийства пандемията от COVID-19, въпреки че изследванията показват, че нивата на глобална престъпност извън САЩ са спаднали или са били стабилни на фона на всички блокировки. Според мнението на други анализатори причината за наблюдаваната престъпност в САЩ е нисък морален морал след убийството на Джордж Флойд миналата година в Минеаполис, Минесота и последвалите граждански вълнения, обхванали американските градове.

Проучване на Университета в Юта определи скока в американските убийства като завишен от края на май 2020 г., когато Флойд беше убит от представител на обществения ред.

Но дори и при този стремглав ръст, процентът на убийствата все още е много по-нисък в сравнение с данните от началото на 90-те години, когато беше почти двойно по-голям от сегашния.

А престъпността в САЩ като цяло – включително изнасилвания, грабежи и други имуществени престъпления – е спаднала с около 6% през 2020 г., сред най-големите регистрирани намаления.

Продажбите на оръжие се увеличиха миналата година, както и съобщенията за домашно насилие. Според Ашър има и доказателства, че американците носят по-често огнестрелни оръжия през 2020 г. Данните за причините за убийствата през 2020 г. все още не са широко достъпни, каза Ашер, но през 2019 г. 74% от убийствата са свързани с използване на огнестрелно оръжие.

В навечерието на речта на Байдън Министерството на правосъдието обяви разкриването на нов екип, който има за цел да ограничи трафика на оръжия в Ню Йорк, Чикаго, Лос Анджелис, Вашингтон и Сан Франциско.

В Ню Йорк демократическите политици, които се надпреварват за кметското място, са се съсредоточили до голяма степен върху въпроса за реда и закона, който беше широко осъден като расов, когато това беше темата на предизборната кампания на републиканския бивш президент Доналд Тръмп. В момента бившият полицай Ерик Адамс е начело на предварителните проучвания, докато резултатите все още се изчисляват.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments